Posebno u Beču, Donjoj Austriji i Štajerskoj, prema procenama Službe za zaštitu ustavnosti i borbu protiv terorizma, postoji jaka i problematična islamistička scena.
Koliko pristalica DAEŠ-a u Austriji je stvarno spremno na nasilje, trenutno niko ne zna.
Prema podacima nadležnih vlasti, 295 osoba iz Austrije je proteklih godina otputovalo u pravcu Sirije, kako bi učestvovalo u džihadu na strani Islamske države.
Više od 60 džihadista je zaustavljeno na putu ka ratištu.
Oko 90 bivši boraca DAEŠ-a, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, ponovo se vratilo u Austriju i nalazi se pod posebnim nadzorom.
U borbama za DAEŠ život su izgubila 44 borca iz Austrije, a u regionu zahvaćenom ratom još uvek se nalazi 110 osoba iz Austrije.
Do sada je bilo 55 presuda u vezi sa podrškom, otvoreno je 147 krivičnih postupaka, a 29 takozvanih „stranih ratnika“ je trenutno u zatvoru.
Među licima koji su iz Austrije krenula u džihad najviše je osoba poreklom iz Čečenije, čak 120, ali odmah iza njih su lica rodom iz Bosne (40).
Zanimljiv detalj je da je među njima oko 20 odsto žena.
U petak kasno posle podne policije je uhapsila jednog Austrijanca albanskog porekla koji je osumnjičen da je planirao bombaški napad u Beču.
Ministar unutrašnjih poslova Volfgang Sobotka, zbog ovih podataka, zahteva više video-nadzora.
On je, u izjavi bečkom dnevniku „Esterajh“, kazao da su potrebne nove metode kako bi se držala pod kontrolom salafističko-islamistička grupacija.
„Najpre mislim na nanogice za islamiste koji predstavljaju pretnju. Međutim to nije dovoljno. Moramo da izradimo video-nadzor i umrežimo se sa privatnim kamerama“, kazao je Sobotka dodajući da bi se time sprečilo nezapaženo bekstvo, ali ujedno bi poslužilo i kao faktor zastrašivanja.