„Mnogo decenija smo obogaćivali stranu industriju na račun američke, pomagali vojske drugih država i dopuštali tužno slabljenje naše. Branili smo granice drugih država, umesto da branimo svoje. I potrošili smo milijarde dolara u inostranstvu, dok je zanemarena američka infrastruktura propadala“, rekao je Tramp u svom inauguracionom govoru.
I pre preuzimanja dužnosti Tramp je izjavljivao da je NATO zastareo, hvalio je ruskog predsednika Putina i javno priznao da mu nije bitno hoće li EU preživeti.
U svom govoru nijednom rečju nije ublažio strahove koji se šire Evropom, a nije pomenuo ni NATO ni EU.
Kako se navodi, najveći strah evropskih političara je da će Tramp postići sporazum s Rusijom koji bi izolovao Evropu.
Jedna od teorija je da bi Trampovi prioriteti inostrane politike mogli da budu obuzdavanje Kine i borba protiv Islamske države.
Ako Tramp odluči da uključi Putina u te planove, Evropa bi mogla da bude izostavljena, prepuštena ruskim pretnjama, a tada bi države mogle da počnu da sklapaju nova savezništva unutar regiona, što bi moglo da stvori podele na kontinentu.
„Sami temelji su u pitanju. Ako sigurnosne garancije Amerike za Evropu više nisu bezuslovne, NATO bi mogao da se uruši. To bi moglo da dovede do rasformiranja EU i evra“, rekao je Jan Tašu, direktor Foruma Ričard Holbruk u Berlinu i dodao da taj scenario zasad nije verovatan.
„Politiko“ navodi da bi ključni signal za Evropu mogao da bude prvi državnički susret Donalda Trampa — hoće li biti s nekim od evropskih lidera, poput Angele Merkel, ili s Putinom?
Izvor: Jutarnji list