U utorak je poslanica Vrhovne rade Ukrajine Nadežda Savčenko izjavila da situacija u Donbasu, gde ukrajinske vlasti sprovede vojnu operaciju protiv ustanika, može da bude rešena samo mirnim putem. Savčenkova je istakla da se vraćanje Donbasa u Ukrajinu mirnim putem može dogoditi samo za pregovaračkim stolom, a da pitanje Krima „privremeno“ treba ostaviti po strani.
„O ovom pitanju se apsolutno ne raspravlja i ono je neosporno za Rusiju. Mi ne raspravljamo o statusu, situaciji i budućnosti ruskih regiona. To nije pitanje razgovara ni sa kim“, odgovorio je Peskov na pitanje o tome da li je Kremlj spreman da utiče na rukovodstvo nepriznatih republika (DNR i LNR) kako bi dobio zvanično priznavanje Krima kao dela teritorije Rusije.
Kijev se sam odriče Donbasa
Portparol Kremlja izjavio je da se Kijev sam odriče Donbasa. On smatra da o tome govori apsolutna blokada te oblasti.
Istovremeno, on je istakao da Rusija čini sve što je moguće da pomogne u rešavanju situacije.
„I ovde se, pre svega, radi o tome da se sama Ukrajina nije odrekla tih republika, jer takva apsolutna blokada tih oblasti u smislu ispunjavanja društvenih obaveza, u pogledu isplate penzija, na planu infrastrukture i tako dalje, pre svega svedoči o tome da se Kijev sam odriče Donbasa. I to je upravo ono što je veoma ozbiljan problem“, naglasio je Peskov.
Situacija sa Snoudenom
Situaciju sa Edvardom Snoudenom Kremlj ne smatra svojim pitanjem, svi njegovi kontakti sa spoljnim svetom vrše se preko advokata, izjavio je Peskov.
„to nije pitanje za Kremlj, mi nemamo informaciju o tome šta radi gospodin Snouden. On se ovde nalazi uz privremenu dozvolu koja je produžena i mi ne posedujemo neke dodatne informacije. Svi njegovi kontakti sa spoljnim svetom se vrše preko njegovih advokata, uključujući i preko advokata u Sjedinjenim Američkim Državama. Konkretno, to je njihov problem“, odgovorio je Peskov na pitanje da li ublažavanje kazne izrečene Čelsi Mening znači da i tužba protiv Snoudena takođe može da bude ublažena.
Ranije je Bela kuća objavila da je predsednik SAD Barak Obama smanjio kaznu vojniku Čelsi Mening koja je bila osuđena na 35 godina zatvora zbog odavanja poverljivih američkih dokumenata.