Zvezda ovogodišnjeg zasedanja Svetskog ekonomskog foruma (VEF), koji se održava 47 godina, praktično između Amerikanaca i Evropljana, jeste kineski lider Si Đinping koji predvodi kinesku delegaciju od oko 100 zvaničnika i velikog broja poslovnih ljudi. Neki mediji na Zapadu to su već nazvali tektonskim poremećajem.
Da je ekonomska, ali i geopolitička mapa sveta na forumu koji je počeo u Davosu promenila izgled svedoči i to što na njemu nema novog američkog predsednika ne samo zato što se sprema za svečanu inauguraciju, nego ima i drugačije viđenje prioriteta američke privrede. Ali ne nedostaje samo on, odnosno neko iz nove američke administracije. Nema ni vodećih lidera EU. Ni ove godine nije došla nemačka kancelarka Angela Merkel, ali nema ni francuskog predsednika Fransoa Olanda, kao ni italijanskog premijera Paola Đentilonija.
Nema sumnje da se u Davosu koji se tradicionalno smatra glavnom platformom za promociju ideja ekonomske globalizacije bije i bitka za budućnost tog koncepta nasuprot onom što je on izrodio. A rezultirao je između ostalog i protekcionizmom koji je u izveštaju analitičara Svetske banke o globalnim ekonomskim izgledima viđen kao glavni rizik za globalnu ekonomiju u 2017. godini. A njegov zagovornik je upravo novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp koji je za apsolutni prioritet svoje politike proglasio zaštitu američke privrede, pa i napuštanje trgovinskog sporazuma o Transatlantskom pacifičkom partnerstvu.
Zato ne čudi što osnivač foruma u Davosu Klaus Švab smatra da je pojavljivanje kineskog predsednika u Davosu signal zaokreta sa unipolarnog sveta, u kojem dominiraju SAD, na multipolarni sistem, u kojem će sile u usponu, poput Kine, morati da igraju veću ulogu. Uostalom, Svetski ekonomski forum je skup globalne elite gde se politička moć sreće sa finansijskom, na kojem se decenijama propoveda više globalizacije, više međusobne trgovine i manje prepreka za međunarodne nosioce kapitala.
A predsednik Kine Si Đinping, prvi lider te zemlje koji prisustvuje forumu u Davosu, takođe smatra da populizam i deglobalizacija koji su u usponu, nisu dobri za dublju globalnu ekonomsku saradnju. Uostalom Si je na čelu druge ekonomije sveta, koja je najveći trgovinski partner više od 130 zemalja. Kini kao vodećem svetskom izvozniku protekcionizam sigurno ne ide na ruku.
Dosadašnji rezultati globalizma su, izvesno je, pokazali da je svet u promenama i da mu je potreban novi model odgovornog liderstva. Otuda je i tema ovogodišnjeg Davosa — „Odgovorno i odgovarajuće liderstvo“.
Mediji su podsetili da je otvarajući konferenciju za novinare povodom održavanja 47. Ekonomskog foruma u Davosu Švab pročitao tekst koji je napisao pre 20 godina kada je upozoravao da globalizacija mora da bude isplativa za većinu ljudi, a ne samo za male elite. Posle dve decenije dobili smo, međutim, sve samo ne to. Zato se Švab založio za solidarnost.
„Svaka tržišna privreda proizvodi pobednike i gubitnike, a sistem je održiv samo onda kada između pobednika i gubitnika ima dovoljno solidarnosti“, kaže osnivač foruma.
Kineski predsednik pak smatra da u trgovinskom „ratu“ nema pobednika. Obraćajući se zvanicama na Ekonomskom forumu, Si je ocenio da će ekonomska integracija poboljšati živote miliona ljudi. Mnogi problemi koji muče svet nisu, smatra on, posledica ekonomske globalizacije.
„Sviđalo se to nama ili ne, svetska ekonomija je veliki okean od kojeg ne možemo da pobegnemo. Moramo da oslobodimo trgovinu i investicije. Moramo da promovišemo trgovinu. Niko neće izaći kao pobednik u eventualnom trgovinskom ratu“, rekao je kineski predsednik.
Mada pojedini ruski mediji smatraju da je još rano govoriti o ekonomskom uzmicanju SAD pred Kinom kada je reč o liderskoj ulozi i da na Peking treba gledati kao na jednog od globalnih igrača, prema Švabovim rečima, upravo od Kine se očekuje liderstvo i to odgovorno.
„Kada je u pitanju ekonomska moć, Kina će uskoro dostići SAD. Zato od predsednika Sija očekujem da nam iznese na koji način i kako će Kina u pitanjima od globalnog značaja odgovorno i prilagođeno da preuzme vodeću ulogu“, poručio je osnivač Ekonomskog foruma.
Tako je ovogodišnji Svetski ekonomski forum u Davosu samo overio novu mapu multipolarnog sveta sa Pekingom u glavnoj ulozi. Decenijama zatvorena za spoljni svet Kina je od SAD preuzela ulogu lidera ekonomskog globalizma, a Evropska unija je ostala u zapećku.
Da je pitanje odgovornog liderstva i te kako aktuelno, a može da bude i pogubno, pokazao su „bregzit“ i izbor Trampa na čelo SAD. Između ostalog, cenu globalizacije, koja se obila prvo o glavu nekada najširem srednjem sloju stanovništva, tako su počele da plaćaju i političke elite.
Na to su i ove godine, uoči skupa u Davosu, kao i nekoliko prethodnih godina, ukazali iz britanske humanitarne organizacije Oksfam. A podaci iz godine u godinu su sve neverovatniji. Najnoviji pokazuju da osam ljudi u svetu poseduje bogatstvo jednako imovini polovine najsiromašnije populacije sveta, ili 3,6 milijardi ljudi!