„Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko nevažna je politička figura“, kaže Dodik.
On tvrdi da je Inckova misija davno završena i da je važno pogledati gde su Incku bili preci u Drugom svetskom ratu.
„Od takve protuve ništa ne očekujem. On hoda i samo priča, a onda se pravda u Hrvatskoj, jer je Hrvate u BiH devastirao, zatim u Austriji, gde govori da je Srpska ovo ili ono, i poziva prvu damu SAD Melaniju Tramp da se seti ko je napao Sloveniju, što govori da on nema konzistentnosti, nego da mu je važno da održi primanja od 25.000 evra mesečno“, tvrdi Dodik.
Predsednik Republike Srpske smatra da će Incko moći tako da se ponaša sve dok ga ne budu, kako kaže, dirali Bošnjaci u Sarajevu.
„Onog trenutka kad se skupi 5.000 Bošnjaka i kažu da izađe napolje, on će otići odavde“, kaže Dodik.
Nakon što je iz Vlade Republike Srpske juče saopšteno da prekidaju sve kontakte sa Kancelarijom visokog predstavnika (OHR), iz Kancelarije je usledilo reagovanje da Vlada RS to ne može da uradi.
„Prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, strane sporazuma su obavezne u potpunosti da sarađuju sa visokim predstavnikom i njegovim osobljem. To je obaveza koju su strane preuzele i koja mora da se poštuje“, saopšteno je iz OHR-a, prenosi BHRT.
Vlada Republike Srpske prekida sve komunikacije s visokim predstavnikom Valentinom Inckom dok se on ne izvini srpskom narodu zbog uvreda koje je izneo.
Prethodno su zahtev za prekid komunikacija Vladi RS uputile Boračka organizacija RS, Republička organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS, Savez logoraša RS, Savez organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida RS, Udruženje amputiraca „UDAS“, Savez udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata RS, Udruženje „Jasenovac-Donja Gradina“ Banjaluka, Udruženje žena žrtava rata RS i Udruženje građana „Veterani RS“.
Inicijativa je usledila nakon niza kritika upućenih iz vlasti i opozicije zbog toga što je Incko uporedio RS sa zločinačkom NDH, mada on, kako prenosi sarajevski „Avaz“, to negira, objašnjavajući da njegova poruka nije dobro shvaćena.
„U mojoj izjavi nije bilo poređenja 9. januara sa danom osnivanja NDH, već da se prekine sa retorikom okrenutom ka podelama i da političari konačno postignu dogovor o datumima koje ova zemlja i njeni građani mogu obeležavati tako da se na jednak način obuhvate svi segmenti društva“, rekao je Incko za sarajevski „Avaz“.
Incko, koji je komentarišući obeležavanje 9. januara u Banjaluci rekao da bi tako nekom moglo da padne na pamet da obeležava 10. april, dan kada je osnovana NDH, danas objašnjava da su toga dana u Banjaluci bila isključena dva konstitutivna naroda, Bošnjaci i Hrvati.
Podseća da je Ustavni sud osim toga tri puta doneo odluku o tom datumu i dodaje da su odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće.
Izvor: RTRS, Tanjug