Iako nije odrastao u rusofilskoj porodici, pri prvom odlasku u tu zemlju Atlagić kaže da se zarazio „ruskim virusom“. Danas je stručnjak za političku komunikaciju, politički marketing, kao i propagandu. Predaje na Belgorodskom nacionalnom univerzitetu u Rusiji, ali drži predavanja i u Ruskoj akademiji nauka na Institutu za filozofiju.
On naglašava da je u Srbiji politika evrocentrična, „da smo mi prozapadno društvo, ali da je to posledica činjenice da naši studenti uopšte nemaju priliku da se upoznaju sa životom u Latinskoj Americi, Indiji, Kini, Japanu, pa čak i u Rusiji“.
„Oni veoma malo znaju o Rusiji, znaju za gradove poput Moskve, Peterburga, Sočija. Sinonimi za tu zemlju su i Sibir i Vladimir Putin i to su subjekti koji njima određuju predstavu o Rusiji. Sa druge strane, na našem fakultetu studenti ništa ne znaju o istoriji ruske političke misli i to im mi u našem centru i nudimo. Želimo da im pokažemo kako se ruska politička misao razvijala paralelno sa zapadnom i u kojoj meri je zapadna politička misao uticala na rusku.“
Kao predavač na odeljenju za novinarstvo i komunikologiju Atlagić dodaje da studenti ne znaju gotovo ništa ni o medijskom sistemu Ruske Federacije.
„Kada sam kolegama obrazlagao zašto ovaj Centar treba osnovati, onda sam između ostalog rekao da Rusiju ne treba posmatrati samo kao veliku političku ili vojnu silu, već kao jednu veliku kulturu koja je svetu dala toliko naučnih i kulturnih stvaralaca. Mislim da naši studenti zaslužuju da znaju nešto više o tome.“
Profesor Atlagić primećuje kao čovek koji se bavi propagandom da u tehničkom smislu nema razlike na načinu na koji se prezentuje određena vest u zapadnim i u ruskim medijima, ali u osnovi svega leže vrednosti.
„Te vrednosti su različite na Zapadu od onih koje potencira Rusija i tu ne postoji arbitar koji će presuditi koje vrednosti su loše, a koje dobre.“
Centar kao neizbežna potreba
Interesovanje studenata je značajno, kaže Atlagić, što je potvrdilo i istraživanje uoči otvaranja Centra.
„Nedavno je kod nas gostovala jedna ruska profesorka i posle njenog predavanja o istoriji ruske političke misli i o političkom sistemu RF, čak sedam ili osam studenata se raspitivalo o postdiplomskim studijama u Rusiji. Pre nekoliko godina tadašnji ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin držao je predavanje i poseta je bila nezapamćena, ljudi su se gurali da uđu. To govori o tome koliko su studenti zainteresovani za ruske teme.“
Prema Atlagićevim rečima, krajnji cilj Centra za ruske studije na FPN-u jeste da se formira master kurs ruskih studija kako bi studenti iz Srbije mogli da se pripreme za nastavak studija u Rusiji i da se, naravno, vrate kako bi Centar mogao da funkcioniše.
I ruski studenti bi da znaju što više o Srbiji
Sa druge strane, Atlagić kaže da na ruskom Belgorodskom nacionalnom univerzitetu, na kojem predaje, postoje kurs „Pravnopolitičke studije naroda slovenske Evrope“ i Odeljenje za srpske studije. Naglašava da je bio zapanjen koliko dobro petnaestak ruskih studenata poznaje Srbiju.
„Oni često posećuju našu zemlju, ali nažalost samo zahvaljujući ličnim, a ne institucionalnim vezama“, zaključuje Atlagić.