Odluka suda u Francuskoj da Ramuš Haradinaj, bivši komandant OVK, bude uz kauciju i oduzimanje pasoša pušten na privremenu slobodu, uz obavezu da napušta Francusku i da se dva puta nedeljno javlja Francuskoj policiji, za srpske advokate nije iznenađujuće. Vlada Srbije je za sutra zakazala vanrednu sednicu, na kojoj će jedina tema biti odluka suda u Francuskoj da Haradinaj na slobodi čeka zahtev Srbije za izručenje.
Advokat Goran Petronijević za Sputnjik kaže da ovakva odluka francuskog suda može ali i ne mora da znači da će Haradinaj biti izručen Srbiji.
„Ovo je procesno pitanje do okončanja postupka. Znači, on će nadalje biti na slobodi uslovnoj smešten na određenoj lokaciji… Mislim da Haradinaj neće pobeći, iako jemstvo nije nikakva garancija, iako je u mogućnosti da to uradi. Što se tiče same odluke suda, može biti i ovakva i onakva. Dakle, može biti izručen Srbiji ali to i ne mora da se desi. To što je pušten na uslovnu slobodu po meni je više znak da je možda francuski sud bliže odluci da ga ne izruči Srbiji“, navodi Petronijević, dodajući da ipak ne treba prejudicirati.
Kako kaže, sve što je srpsko tužilaštvo za ratne zločine dostavilo Francuskoj kao nove dokaze mora se razmotriti, iako ga čudi što je tužilaštvo čekalo „poslednji“ trenutak da dostavi dokaze.
Francuske sudije su o odluci da Haradinaj bude uz kauciju pušten na privremenu slobodu većale oko 40 minuta, dok je u sudnici bilo više desetina Albanaca koji žive u Francuskoj. Odluka suda dočekana je uz klasično ponašanje Albanaca — vožnju kolima i mahanje zastavom „Velike Albanije“.
Advokat Branislav Tapušković zato kaže da je u pitanju obična farsa od koje ne očekuje ništa.
„Pa zar država nije mogla da obezbedi da,kada se odlučivalo, prisustvuje bar jedan broj porodica naših žrtava, ako se zna da je na tom spisku stvari koje treba da se rasprave pred tim sudom 65 ubistava“, ističe Tapušković.
On je ubeđen da Haradinaj neće biti izručen ne samo Srbiji već nijednom sudu, a ako bude i isporučen, to će biti neki kosovski sud koji će ga pustiti. Napominje da se slično dešavalo i sa Naserom Orićem.
Haradinaj je priveden 4. januara po Interpolovoj poternici, koju je izdala Srbija 2006, zbog sumnji da je tokom 1998. i 1999. godine počinio ratne zločine nad Srbima i nealbancima. Radi se o delima za koja Haradinaju nije suđeno u Haškom sudu, gde je i proglašen nevinim za ratni zločin.
Francuska je prvobitno odlučila da Haradinaj ostane u pritvoru dok iz Srbije ne stigne zahtev za njegovo izručenje. Haradinaj je prethodno hapšen i 2015. godine u Sloveniji, takođe po srpskoj poternici, ali Srbija tada nije tražila njegovu ekstradiciju.
Povodom puštanja Haradinaja na uslovnu slobodu, Nemanja Šarović, zamenik predsednika SRS-a, izjavio je da je Francuski sud samo čekao da primi materijal kako bi oslobodio Haradinaja, jer nije ni bilo vremena za ozbiljnu pravnu analizu pristigle dokumentacije.
Puštanje Haradinaja iz pritvora odmah nakon prijema optužujuće dokumentacije iz Beograda pokazuje katastrofalno nizak međunarodni kredibilitet Beograda, naveo je Šarović.
Alijansa za budućnost Kosova izrazila je danas iznenađenje odlukom francuskog suda da njen lider i bivši premijer Kosova Ramuš Haradinaj ne može da se vrati na Kosovo do okončanja postupka, pošto je očekivala oslobađajuću presudu suda.
"Smatramo da odluka da se bude pušten iz pritvora ali da mu se ne dozvoli povratak u zemlji nije potpuna pravda. Mi pozivamo organe pravde u Francuskoj da ubrzaju procedure i da okončaju postupak protiv Haradinaja pošto je on oslobođen svih sumnji za ratne zločine u sudskom procesu u Haškom tribunalu", piše u saopštenju.