Rusmir Gorušanin iz tog centra kazao je u razgovoru za „Fenu“ da se u BiH na godišnjem nivou dogodi 70 do 90 zemljotresa, od slabijih, preko umerenih, do jačih.
Precizirao je da su zapadna i istočna Hercegovina seizmički posebno jako aktivna područja.
„Područje između Tomislavgrada i Livna, zatim jedan deo prema jadranskoj obali, pogranični deo sa Hrvatskom, najugroženija su područja što se tiče BiH, i tamo se dogodi od 70 do 80 odsto zemljotresa na teritoriji BiH“, ističe Gorušanin, navodeći da je kontinentalni deo BiH manje ugrožen.
Pojašnjava da područje Balkana ulazi u sastav sredozemnog transazijskog seizmičkog pojasa, a uzrok zemljotresa na Balkanu je podvlačenje afričke ploče pod podzemni evroazijski masiv.
Zemljotresi se, podvlači Gorušanin, ne mogu predvideti, ali se mogu izvršiti odgovarajuće statističke procene, odnosno izračunati verovatnoća pojave zemljotresa na određenom prostoru, a u BiH su to najčešće zapadna i istočna Hercegovina.
„Zemljotresi se ne mogu predvideti ni sprečiti, ali je vrlo bitno da ublažimo ta dejstva zemljotresa u epicentralnom području. A ublažićemo ih odgovarajućom gradnjom građevinskih objekata, kojim bi se efekti zemljotresa sveli na minimum“, rekao je Gorušanin.
Dodao je da za gradnju nije dovoljan samo makroseizmički intenzitet najjačeg potresa, nego treba znati maksimalnu amplitudu pomaka, brzinu i ubrzanje, pomeranje tla za vreme najjačeg potresa.
Govoreći o području Sarajeva, kazao je da su se u protekloj godini desila dva zemljotresa u blizini glavnog grada BiH, koji su bili umerene jačine.
Izvor: Tanjug