„Naš je zaključak da Hrvatska treba da zadrži borbeno vazduhoplovstvo, pa preporučujemo da odluka o zadržavanju bude doneta početkom sledeće godine, a da odluka o odabiru vrste aviona bude doneta do kraja 2017. godine“, rekao je za Jutarnji list član stručnog savetničkog tima ministra odbrane, general u penziji Josip Štimac.
On nije želeo detaljnije da govori o zaključcima savetničkog tima, osim što je potvrdio da su zaključili „koje to avione Republika Hrvatska može da priušti i da održava“.
Četiri opcije
Savetnički tim za vazduhoplovstvo osnovao je bivši ministar obrane Josip Buljević i njegov zadatak je bio analiziranje četiri neobavezujuće informacije o mogućnosti opremanja Ratnog vazduhoplovstva Hrvatske novim ili polovnim avionima.
Ponude su dali švedski „Saab“ za JAS 39 verzija C/D, Izrael za polovni F-16, Južna Koreja za FA-50 i Francuska za „rafael“.
Reč je o informativnim ponudama koje Ministarstvu obrane daje određene smernice u donošenju budućih odluka.
Drugi dokument je „Studija razvoja sposobnosti zaštite vazdušnog prostora Republike Hrvatske višenamenskim borbenim avionom“, napravljena prošle godine, koja je temelj za donošenje odluke o sudbini borbenog vazduhoplovstva.
Pri utvrđivanju najboljih varijanti za Ratno vazduhoplovstvo Hrvatske uzete su u obzir tehničke i ekonomske opcije ponude.
Kako „Jutarnji list“ saznaje, zaključeno je kako uvođenje ta dva aviona zahteva najniže operativne troškove korišćenja, minimalno ulaganje u infrastrukturu i najbolje ekonomske benefite.
Prema dostupnim informacijama, Švedska nudi Hrvatskoj eskadrilu novih aviona JAS 39 C/D uz kreditnu liniju na 15 godina, uz tri godine počeka.
Osim toga, ako se Hrvatska odluči za taj avion, Šveđani Ratnom vazduhoplovstvu Hrvatske nude četiri aviona besplatno na korišćenje uz plaćanje operativnih troškova do uvođenja naručenih aviona u operativno korišćenje.
Službene finansijske ponude ni od jedne strane nema, ali prema neslužbenim informacijama, „Saab“ je spreman da dâ ponudu koja bi godišnje hrvatski budžet opteretila sa oko 400 miliona kuna, zavisno od toga koje bi naoružanje Hrvatska odabrala.
Sa druge strane, procenjuje se kako bi eskadrila južnokorejskih FA-50 mogla da košta oko 400 miliona dolara.
Iz trke je, barem prema mišljenju stručnjake, ispao američki F-16.