On je dodao da to da li će srpski narod sam formirati ZSO prvenstveno zavisi od ponašanja Albanaca na KIM i od pritiska međunarodne zajednice, posebno Evropske unije i Vašingtona koji, kako je rekao, imaju specijalnu odgovornost za ono što se dešava na KIM kada je u pitanju realizacija Briselskog sporazuma.
„Ne može se više odugovlačiti jer Priština stalno nalazi neke izgovore, stalno skreće pažnju na druge teme, stalno izmišlja neke incidentne političke situacije, i stalno se pravda takozvanim paralelnim strukturama, te takozvanim Ustavnim sudom na KIM", poručio je Drecun za RTS.
Komentarišući to što su prošle skoro tri godine od potpisivanja Briselskog sporazuma, a ZSO nije formirana, Drecun je ocenio da Priština očigledno želi iz tog sporazuma da uzme za sebe samo ono što joj odgovara.
On je, međutim, podsetio da je „temeljni stub“ Briselskog sporazuma ZSO koja, kako je rekao, treba da bude „format, mehanizam i institucija, koja će omogućiti srpskom narodu ravnopravnost“ i da se ne donose odluke koje su štetne po srpske interese.
„Taj mehanizam nije uspostavljen zbog opstrukcije Prištine, koja izbegava da realizuje ono što je dogovoreno“, rekao je Drecun.
Priština takvim ponašanjem, ocenio je, stvara situaciju u kojoj će srpski narod na KIM biti prinuđen da sam formira ZSO.
„To ne bi bila nikakva ilegalna, paralelna struktura jer je ona dogovorena u Briselu. Albanski predstavnici su to dogovorili, stavili svoj potpis, dali svoju saglasnost, ali ne poštuju ono što je dogovoreno“, poručio je Drecun.
ZSO, naglasio je, treba da bude formirana.
„To treba uraditi. Ako Priština to neće da uradi, srpski narod ima pun legitimitet i legalitet na osnovu dogovora u Briselu da formira ZSO. Ako Priština nastavi sa opstrukcijama, onda ćemo biti sve bliže takvoj situaciji“, poručio je Drecun.
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić najavio je juče da, ukoliko narednih nekoliko nedelja ne bude konkretnih koraka ka stvaranju ZSO, srpski predstavnici će od Sretenja (15. februara) 2017. sami uspostavljati Zajednicu na Kosovu i Metohiji.
On je kazao da će Srbi sami krenuti da dogovaraju kako će da izgleda ZSO, koje će biti njene nadležnosti, da stvaraju institucije koje treba da predstavljaju pretpostavku za opstanak i očuvanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Sve to, kako je dodao, u želji da nikome ne oduzmu prava, da niko nema zbog formiranja ZSO manja prava, ali da ona kakva je dogovorena, uz poštovanje svih sporazuma, postane i stvarnost.