„U Parizu je 1937. zabeležen prvi veliki međunarodni uspeh kompanije ’Rostseljhozmaš‘. Sovjetski kombajn ovenčan je gran-prijem. Danas ruska kompanija proizvodi samostalno sve neophodno za proizvodnju poljoprivredne tehnike“, kaže za Sputnjik direktor marketinga „Rostseljhozmaša“ Prohor Darmov.
„Rostseljhozmaš“ je počeo sa radom 21. jula 1929. godine. Lokacija je izabrana uzimajući u obzir logistiku i mesto tadašnjih glavnih žitnica u državi. Već 1930. godine SSSR prestaje sa uvozom poljoprivredne tehnike i počinje samostalno da proizvodi, pa čak i da izvozi sopstvene proizvode.
Svetska izložba u Parizu 1937. godine je donela prvi veliki međunarodni uspeh kada je kombajn sovjetske firme ovenčan gran-prijem. Nakon Drugog svetskog rata, ovo preduzeće je postalo vodeće u sovjetskoj industriji poljoprivrednih mašina. Pedesetih godina 20. veka predstavljen je kombajn SK-4, a 1973. godine je sa proizvodne trake sišao prvi čuveni kombajn „Niva“. Za sve ove godine postojanja, „Rostseljhozmaš“ je proizveo više od 2,7 miliona kombajna.
Početkom novog milenijuma, tačnije 2000. godine, u kompaniju je došao i novi investitor — holding „Nova zajednica“, što je omogućilo ovoj velikoj i već svetski poznatoj firmi da krene u osvajanje novih tržišta uz dodatni finansijski podsticaj. Za samo godinu dana rada novog menadžmenta kompanije proizvodni plan je porastao pet puta u odnosu na prethodni, krizni period. Sprovedena je modernizacija opreme, uvedena automatizacija proizvodnje, kao i nove linije za bojenje i novi logistički kompleks.
Danas ova velika ruska kompanija proizvodi samostalno sve što je neophodno za proizvodnju poljoprivredne tehnike. U poslednje vreme jedan od najznačajnijih projekata je otvaranje linije u glavnom proizvodnom pogonu za proizvodnju novog traktora „Versitajl 2375“. Ovaj novi traktor će u potpunosti biti sklapan u gradu Rostov na Donu. Takođe, 2016. godine kompanija je imala dve „premijere“ — kombajn RSM F 2650 i kombajn NOVA.
„Rostseljhozmaš“ danas vrlo intenzivno radi i na konstruisanju bespilotnih letelica, ali detalji su još uvek u domenu poslovne tajne. Ono o čemu se sada može govoriti, i to sa ponosom, jeste „Agrotronik“ — inovativni sistem daljinskog nadzora i kontrole operacija poljoprivrednih mašina. To je najnoviji projekat kompanije, koji se ugrađuje na sve mašine „Rostseljhozmaša“.
Izvoz kompanije predstavlja, generalno gledano, 15 odsto ukupne proizvodnje. Po biznis standardima kompanije, „Rostseljhozmaš“ mora godišnje da ulazi na najmanje dva nova inostrana tržišta. Već 4 godine zaredom ova velika kompanija beleži rast od prosečno 20 odsto. Izvozi svoje proizvode na 58 svetskih tržišta, a u 34 države je trajno prisutna. Svi regioni su interesantni, a konkretno u 2016. godini „Rostseljhozmaš“ je ušao na tržište Slovačke i Hrvatske. Do kraja decenije pažnja firme je fokusirana na Bliski istok, Afriku i Jugoistočnu Aziju. Za sledeću godinu plan je da se realizuju interesi kompanije u Evropi, Africi i nekim azijskim državama.
Sankcije na „Rostseljhozmaš“, takoreći, nisu uticale. U ovom trenutku čak se može reći da je sankciona politika blagotvorno delovala na poslovanje ove kompanije jer se u Rusiji sve manje kupuje uvozna poljoprivredna tehnika. Sa druge strane, bez obzira na kolebanja kursa rublje i sankcije, mnogo je važnije reći da proizvodi „Rostseljhozmaša“ daleko prevazilaze uvozne ekvivalente, posebno imajući u vidu odnos cena—kvalitet.
Prognoze za dalji razvoj ovog giganta su više nego pozitivne. Ako se globalno održi trenutna makroekonomska situacija, čelnici „Rostseljhozmaša“ ocenjuju perspektive kao veoma dobre kako u poljoprivredi tako i u industriji poljoprivrednih mašina.