Protojerej-stavrofor Vitalij Tarasjev, starešina Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Srbiji za Sputnjik kaže da je reč o velikoj tragediji tim pre što smo, kako navodi, svi mi Beograđani, Srbi, Rusi i svi ostali, imali priliku da se poslednjih decenija upoznamo sa članovima tog vojnog kolektiva.
„Ansambl ’Aleksandrov‘ je zaista na najlepši umetnički način uvek prenosio tradiciju ruske narodne muzike i umetnosti na ove prostore. Još ne možemo da se osvestimo kada je reč o ovoj vesti koja nas je zadesila jutros kada smo stigli u Hram i pred kraj liturgije, kao što nam naši pravoslavni običaji nalažu, pomolili smo se za pokoj duša svih poginulih prilikom ove poslednje avionske nesreće. Zaista smo ostali nemi na ovaj događaj“, kaže protojerej-stavrofor Tarasjev.
Veliki bol za izgubljenim životima i umetnicima oseća i Ljudmila Gros Popović, redovni profesor Fakulteta muzičkih umetnosti u Beogradu.
„Ovo je veliki gubitak za Rusiju i čitav svet. Da li je moguće, u kratkom vremenskom periodu, opet napraviti ovakav ansambl kakav smo imali? To je bio ansambl koji je mi je svojevremeno kao studentu bio uzor, a bio je i uzor mojim studentima ovde kada smo spremali jedan program posvećen 9. maju. Ovo je ogroman šok, bol i veliki gubitak, kao da se neko svetlo ugasilo“, kaže za Sputnjik Gros Popovićeva.
Kod ovakvih tragedija čovek prosto zanemi, sa tugom kaže Vesna Šouc Tričković, dirigentkinja i profesorka na FMU u Beogradu.
„Izražavam svoje duboko saučešće porodicama poginulih kao i celom ruskom narodu jer ovo je ogroman gubitak ruskog naroda i ruske kulture. Ansambl ’Aleksandrov‘ je vrhunski, svetski poznat vojni ansambl i negovao je, kao što svi znamo, autentičnu rusku tradicionalnu rodoljubivu i ljubavnu pesmu. Sigurna sam da će ostati nezaboravni njihovi spektakularni koncerti u našem gradu. Slava im“, kaže Šuoc Tričkovićeva za Sputnjik.
Kada pogine jedan čovek, to je velika tragedija, kada pogine sto ljudi nesumnjivo se radi o nečemu što je znatno strašnije, ocenjuje za Sputnjik politički analitičar Dragomir Anđelković.
„Ovde imamo utoliko goru situaciju jer je stradao najlepši, plemeniti simbol uspravljene, moćne Rusije — hor ’Aleksandrov‘, koji je poznat širom sveta i koji je davao najlepše Rusiji i svetskoj kulturnoj baštini. Taj hor danas je nestao. To jeste tragedija, ne samo ruska, to je tragedija u globalnim razmerama, a i za nas Srbe, jer hor ’Aleksandrov‘ je mnogo puta ispoljavao krajnje prijateljski, topao odnos prema našem narodu“, kaže Anđelković.
Što se tiče samog uzroka tragedije koja se dogodila, dodaje Anđelković, ostaje na istražnim organima da ustanove o čemu se radi.
„Da se kojim slučajem tako nešto desilo zapadnjacima, oni bi već sada iznosili teorije da iza svega stoje njihovi geopolitički oponenti, možda bi čak optuživali i Rusiju. S druge strane, Moskva to ne čini, ima mnogo odmereniji stav, ostavlja da se utvrdi šta se dogodilo, da li je u pitanju bila tehnička greška ili čak možda teroristički napad. Kako god bilo, strašna tragedija se dogodila, ona treba sve nas da usmeri da se maksimalno na razne načine borimo da se takve stvari što ređe događaju, a kad je reč o postradalima u ovom udesu, svi imamo dug da učinimo nešto da se njihova imena i zasluge pamte“, ističe Anđelković.
Analitičar ocenjuje da, u teškoj situaciji koja je nastupila i gde ništa ne može da popravi stanje, možemo bar nešto da uradimo da bismo pamtili te divne ljude i smatra da je sjajan predlog ministra Vukosavljevića da jedan park u Beogradu dobije ime po horu „Aleksandrov“ i da ih na taj način duže i lepše pamtimo.
Izrazima saučešća povodom pogibije umetnika ansambla „Aleksandrov“ pridružuje se i dirigentkinja Darinka Matić Marović.
„Ovo je užasna tragedija koja je iznenadila sve nas, kao i ceo svet. Teško je naći reči u ovakvim trenucima, jer je njihova umetnost sasvim sigurno nešto što ćemo dugo pamtiti. Pokoj im duši“, kaže Matić Marovićeva.