„Srećom, smirenost preovladava u obe zemlje i mislim da će ishod tog incidenta biti da će one sarađivati. Turska i Rusija su ovo identifikovale kao pokušaj zavere da se isprovocira i izazove razdor u odnosima, ali mislim da će one ovo pregurati“, rekao je Ergun.
Ergun dalje kaže da i Turska i Rusija trenutno prolaze kroz težak period, ali dokle god postoji odnos između dve zemlje one će biti u stanju da zajedno prevaziđu sve izazove.
Govoreći o različitim projektima na kojima dve zemlje rade, kao što je „Turski tok“, i da li bi oni mogli da budu odloženi, pa čak i otkazani zbog sirijske krize, on kaže da će „ti projekti nastaviti da se rade sve dok postoji atmosfera saradnje između Rusije i Turske“.
„Rusija je zatražila formiranje istražnog tima za povećanje bezbednosti ruskog diplomatskog osoblja u Turskoj i dok god postoji atmosfera saradnje ne mislim da će projekti biti odloženi“, smatra Ergun.
Što se tiče budućnosti bilateralnih odnosa dve zemlje ekspert navodi da bi ova kriza čak mogla da omogući zemljama da prevaziđu neke od svojih razlika i da sarađuju u nekim drugim oblastima.
„Moguće je da će dve zemlje razmenjivati više informacija, a posebno u pogledu stranih terorističkih mreža“, zaključuje ekspert.
Tokom napada na ambasadora Andreja Karlova povređene su još tri osobe. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije smatra da napad predstavlja akt terorizma.
Ankara je obećala da će pronaći počinioce ubistva ambasadora Rusije u Turskoj i potpuno informisati Moskvu o toku istrage, izjavio je u utorak ministar za nacionalnu odbranu Turske Fikri Isik.