Prema Pekinovom mišljenju, pogrešna politika Ankare je dovela do toga da džihadisti DAEŠ-a i Nusra fronta, kao i nekih drugih terorističkih organizacija, koriste Tursku kao tranzitni put prema Siriji i upravo su oni mogli da pripreme sve što je potrebno za realizaciju provokacija u Turskoj.
Ismail Pekin za Sputnjik objašnjava da je glavni razlog zbog kojeg se Turska pretvorila u mesto odakle provociraju radikali zapravo spoljna politika koju sprovodi Ankara. Konkretno, turska politika u vezi sa Sirijom je potpuno pogrešna, smatra sagovornik Sputnjika.
Kao drugo, govori Pekin, u kontekstu rastuće napetosti u odnosima sa Zapadom, Turska je počela sve više da se udaljava od Zapada i da se približava Rusiji. Shvativši to, Zapad i SAD, koji tradicionalno smatraju Tursku kao svoju „interesnu sferu“, osetili su da bi trebalo da „opomenu“ Ankaru.
„Turski sistem bezbednosnih i obaveštajnih službi se pokazao kao neefikasan. Na nesreću, Turska se pretvorila u leglo nekontrolisane delatnosti radikalnih struktura i inostranih terorističkih grupa“, smatra Pekin.
Pekin je naglasio potrebu za promenom turske politike prema Siriji i uopšte spoljnopolitičkog smera koji je zauzela Ankara, jer je jasno da je sad previše vidljiv uticaj stranih država.
„Teritoriju Turske za svoje ciljeve koriste SAD, Velika Britanija i Francuska. Interesi tih snaga su toliko isprepletani da je teško rasplesti sve te geopolitičke čvorove. Turska bi morala da promeni svoj kurs i da reši brojne probleme, a vidimo da se neki koraci u tom smislu već preduzimaju. Svaki početak je težak, pa se već naziru određeni problemi sa kojima se Turska u tom pogledu susreće: čim turske vlasti naprave neke konkretnije korake, dogode se bombaški napadi. Sa druge strane, kad Turska počne intenzivnije da sarađuje sa Rusijom, onda u Ankari ubiju ruskog ambasadora“, rezignirano zaključuje Pekin.