U intervjuu za Sputnjik, ona je izjavila da većina informacije iz vodećih medijima poput „Njujork tajmsa“ potiče iz izvora koji su bazirani u delovima zemlje pod kontrolom militanata ili opozicije.
„Ta dva termina — militanti i opozicija — istrgnuti su iz konteksta, budući da se uopšte ne zna čije interese oni zastupaju, dok u Siriji, a posebno u Alepu, postoji toliko različitih opozicionih grupa da sva imena ne možete ni da popamtite“, rekla je ona.
Prema njenim rečima, najjače oružane grupacije u Alepu su Nusra front, koja predstavlja ćeliju Al Kaide u Siriji, kao i Ahrar aš Šam, slična Al Kaidi po ideologiji, koju finansira Katar.
„Reč je o džihadistima koji svi imaju veoma sličnu ideologiju. Upravo to su ti militanti, kako ih nazivaju na Zapadu. Novinari, međutim, ne dolaze u te delove zemlje koji su pod njihovom kontrolom, jer postoji velika opasnost da budu kidnapovani ili ubijeni. Upravo stoga kada čujete u vodećim zapadnim medijima da su aktivisti iz istočnog Alepa nešto izjavili, to ne treba uzimati kao istinu“, istakla je Halekova.
Ona je naglasila da uprkos tome što postoji puno različitih oružanih grupacija, oko 80 odsto stanovništva živi u delovima zemlje koju kontroliše sirijska vlast.
„Tamo žive jer im se ne sviđa opozicija i ne žele je na vlasti. Većina ljudi sa kojima sam razgovarala smatra da su njihova dejstva neprihvatljiva. Oni ni ne vide razliku između terorista, za njih su to sve pripadnici DAEŠ-a. A većina u Alepu nastavlja da podržava aktuelnu vlast. Apsolutno su neistinite tvrdnje zapadnih medija o tome da ukoliko opozicija drži vlast, to ujedno znači i da je taj deo grada oslobođen. Možda to može da se odnosi na neki drugi deo Sirije, ali u Alepu to nije slučaj“, zaključila je ona.