„Videli smo nastavak razornih posledica oružanih sukoba na civilno stanovništvo, bili smo svedoci neprihvatljivog gubitka hiljada ljudskih života tokom prelaska Sredozemlja i drugde, kao i rasta populističkih pokreta koji nastoje da izbeglice i migrante okrive za razne bolesti društva“, navodi se u Banovoj poruci.
Ipak, prema njegovim rečima, u svom tom metežu javljaju se zraci nade, sa zabrinutim građanima i zajednicama koji otvaraju svoja srca migrantima.
Pored toga, ima i obećavajućeg međunarodnog odgovora, kao što je Deklaracija o izbeglicama i migrantima usvojena na samitu UN u septembru .
„Sada je ključno da vlade nastave da poštuju svoja obećanja i da velike pokrete izbeglica i migranata usmere na način koji je saosećajan i ukorenjen u fundamentalna ljudska prava“, dodao je generali sekretar UN.
Prema njegovim rečima, Deklaracija je kritični korak ka usvajanju globalnog dogovora o bezbednim i uređenim migracijama u 2018. godini.
Za zaštitu tih prava neophodna je jača međunarodna saradnja i saradnja država porekla, tranzita i odredišta, koja će se zasnivati na međunarodnom pravu i standardima.
„Moramo odbaciti netoleranciju, diskriminaciju i politiku vođenu ksenofobičnom retorikom… Oni koji zlostavljaju migrante i nastoje da im naškode moraju da odgovaraju“, istakao je Ban.
Šef Međunarodne organizacije za migracije Vilijem Lejsi Sving izjavio je da se danas odigrava demografska revolucija i „da je na nama da je pretvorimo u korist za sve“.
„Uznemirenost koju vidimo u politici oko nas treba da posluži kao alarm za pripremu, a ne za paniku. Budućnost treba da oblikujemo, a ne da je ignorišemo, i treba da prihvatimo neizbežnost migracija, izmenu percepcija migranata u javnosti i njihovo bolje integrisanje u naša društva“, rekao je on.
Izvor: Tanjug