„Počastvovan sam zbog poziva (predsednika italijanske regije Veneto Luke Zaje) i iskreno srećan zbog odličnog razgovora koje smo imali sa privrednicima Veneta“, izjavio je Vučić.
„Mi smo spremni i poslaćemo naše privrednike koji žele da ulažu u Veneto kao što smo uvek spremni da Zaju i privrednike Veneta primimo u Beogradu, u Srbiji“, rekao je premijer.
Kako je napomenuo, veliki broj kompanija iz te regije radi u Srbiji „od ’Geoksa‘ do ’Kalcedonije‘ i očekujemo još veći priliv i njihov dolazak kod nas“.
Poručio je da Srbija omogućava široko tržište cele Evropske unije. ali i Rusije i Turske, i ukazao da stoga mnogo toga može da se iskoristi kao komparativna prednost.
„Mi smo iskreni prijatelji Veneta i hvala još jedanput Zaji, kojem želim mnogo sreće i u politici i u ekonomiji i svaki napredak pokrajini Veneto“, podvukao je Vučić.
Veneto je italijanska regija sa preko četiri miliona stanovnika i 579 opština, na severoistoku Italije.
Danas je jedna od najbogatijih evropskih regija, sa posebno izraženim turizmom kao privrednom granom, i beleži prvo mesto u Italiji sa preko 14 miliona turističkih poseta godišnje — u 2014. godini, Veneto je posetilo čak 16,2 miliona turista.
Bogatstvo Veneta se ogleda i u velikom razvoju malih i srednjih preduzeća, od šezdesetih godina prošlog veka do danas.
U toj regiji je razvijena tekstilna industrija, a posebno poljoprivreda: uzgoj kukuruza, pšenice, krompira i pirinča, i različitih vrsta voća i vinove loze.
Veneto je proizvođač nekih od najčuvenijih vrsta vina, poput „Bardolina“, „Valpoličele“ i „Proseka“.
Tekstilna industrija Veneta podrazumeva neke od najpoznatijih robnih marki u svetu, poput „Dizela“, „Ripleja“ i „Benetona“.
Sedište je i firmi kao što su „De Longi“ (kućni aparati), „Elektroluks“ i „Geoks“, a u gradu Agordo nalazi se „Luksotika“ — najveći proizvođač naočara u Evropi.