Iako fabrike oružja DAEŠ-a (tzv. Islamske države) i dalje koriste nestandardne materijale i hemijski eksploziv „stepen organizacije, kontrole kvaliteta i upravljanja zalihama, ukazuju na kompleksan, centralno kontrolisan industrijski proizvodni sistem“, stoji u novom izveštaju britanske istražne grupe Konflikt armament riserč, preneo je RT.
New finding: When #ISIS can't get #weapons, they make their own — to an industrial scale https://t.co/xPQfK3lHqU pic.twitter.com/bX5z2HGEbW
— CAR (@conflictarm) December 14, 2016
Izveštaj uključuje otkrića istražnog tima iz novembra ove godine u šest objekata pod kontrolom DAEŠ-a u istočnom delu Mosula. Britanska organizacija je prethodno izdala izveštaje o drugim fabrikama oružja u Iraku koristeći termin kvaziindustrijska proizvodnja, ali sada priznaje da je izraz neodrživ s obzirom na obim i sofisticiranost proizvodnje koja je otkrivena u Mosulu.
Objekti DAEŠ-a u Mosulu proizvodili su oružje u skladu sa preciznim tehničkim smernicama iz jednog centra, nazvanim „Centralna organizacija za standardizaciju i kontrolu kvaliteta“, navodi se u izveštaju.
Report: #ISIS has 'Standardisation & Quality Control' dept issuing guidelines on vast #weapon production https://t.co/wP67A6ARLE pic.twitter.com/fp1GEvQlPA
— CAR (@conflictarm) December 14, 2016
Uvođenjem strogih tehničkih standarda, ta teroristička grupa očito nastoji da svede na minimum odstupanja između oružja i municije. To znači da minobacačke granate, proizvedene na jednom delu teritorije koju kontroliše DAEŠ, imaju isti kalibar i mogu da se uklope u cevi napravljene u objektima koji se nalaze na nekom drugom mestu.
DAEŠ je usvojio prakse standardizacije karakteristične za vojske širom sveta, što ovu terorističku organizaciju izdvaja od ostalih organizacija koje koriste prilično primitivno i improvizovano oružje i eksplozivna sredstva.
Sofisticirani proces proizvodnje omogućava veoma brzo snabdevanje snaga DAEŠ-a, a ukupan broj proizvedenih raketa i minobacača najverovatnije ide i do desetina hiljada. Za šest dana istraživanja, britanska organizacija je dokumentovala više od 5.000 raketa i minobacačkih granata u različitim fazama proizvodnje i više od 500 gotovih minobacačkih granata, koje su irački vojnici pronašli na bojnom polju.
#ISIS #weapon production capacity similar to some nations. Not improvised. It's industrial https://t.co/lXHhihlRrA pic.twitter.com/LLwMWv98Sp
— CAR (@conflictarm) December 14, 2016
Da bi proizveli toliku količinu naoružanja i municije, pripadnici DAEŠ-a su sirovine nabavili u rasutom stanju. Neophodne komponente su nabavljene u velikoj količini tokom dugog vremenskog perioda, stoji u izveštaju.
DAEŠ je u više navrata nabavljao hemikalije od istog dobavljača i skoro isključivo sa turskog tržišta. Neke od njih, poput kalijum-nitrata, navodno su proizvod belgijske kompanije „SQM Europe“ i prodate su preko turskog distributera „Doktor Tarsa“ ili letonske kompanije „Uralhem“.
Otkrića britanske organizacije samo pojačavaju dokaz da DAEŠ sarađuje i ima direktnu liniju snabdevanja iz Turske, preko Sirije, stoji u izveštaju. Nejasno je samo kako je teroristička grupa dobila tehnologiju.
New Report: Standardisation & Quality Control in #ISIS Military Production https://t.co/L49BAlDxa1 #Iraq #Mosul pic.twitter.com/8cMkxM75fn
— CAR (@conflictarm) December 14, 2016
„Verujem, nažalost, da je pod Obaminom administracijom postojalo mnogo koordinacije između terorističkih snaga i koalicije koju predvode SAD“, izjavio je u utorak za RT senator Virdžinije Ričard Blek
.