Dačić, koji boravi u zvaničnoj poseti Kini, rekao je da je dogovoreno da dve zemlje koordiniraju nastupe u međunarodnim organizacijama.
Kako je istakao, Kina je jedan od stubova spoljne politike Srbije.
Sa druge strane, kako je naglasio, Srbija veoma snažno podržava politiku jedne Kine i u tom smislu je veoma važna da ministarstva dve države redovno komuniciraju.
On je dodao da je postignut dogovor o redovnim godišnjim sastancima ministara spoljnih poslova i saradnji ministarstava kroz bilateralne konsultacije.
Dačić je ranije danas učestvovao na Simpozijumu tink-tenkova Kine i CIEZ na Kineskoj akademiji društvenih nauka, a sastao se sa potpredsednikom Kine Li Juenčaom, kao i sa šefom diplomatije Vang Jiom.
Srpski šef diplomatije je na Kineskoj akademiji društvenih nauka poručio da su odnosi Srbije i Kine najbolji u istoriji, a da koncept „Pojasa i puta“ za Srbiju predstavlja veliki razvojni potencijal.
„Imamo priliku da na mapi ’Pojasa i puta‘ prerastemo u jedno od važnijih regionalnih trgovinskih čvorišta u ovom delu Evrope“, rekao je Dačić, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnjih poslova Srbije.
Dačić je istakao i da Srbija ima atraktivnu politiku privlačenja investicija, obučenu radnu snagu i povoljne trgovinske režime sa mnogim zemljama, na čija tržišta može da izvozi uz carinske i druge pogodnosti.
„Srbija je oslonac stabilnosti u regionu. Naši građani su izabrali evropski put i usvojili su reforme kao jedini način da učinimo ekonomiju konkurentnom i dostignemo evropski životni standard“, rekao je Dačić, dodajući da je Srbija kredibilan partner i dobro mesto za ulaganje.
„Srbija u punoj meri podržava sve inicijative i procese koji su usmereni na jačanje saradnje, mira, razvoja i stabilnosti u regionu Centralne i Istočne Evrope, kao i u našem neposrednom okruženju“, poručio je ministar.
Izražavajući čast što se obraća najvišoj akademskoj instituciji u Kini — Kineskoj akademiji društvenih nauka, koja je domaćin visokog skupa uglednih stručnjaka za međunarodne odnose iz Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, Dačić je rekao i da ta saradnja predstavlja važan deo jednog izuzetno značajnog globalnog procesa — velike interkontinentalne strateške inicijative „Pojasa i puta“.
Takođe je zahvalio Ministarstvu inostranih poslova Kine na doprinosu naporima da se region Centralne i Istočne Evrope učini dodatno vidljivim i da se predstavi kao novi motor regionalne saradnje u sklopu mehanizma 1+16.
Govoreći o dobrim odnosima Srbije i Kine, Dačić je istakao principijelnu podršku NR Kine suverenitetu i teritorijalnom integritetu Srbije, navodeći i da je Srbija dosledna u podršci politici „jedne Kine“.
Podsetio je i da je predsednik Kine Si Đinping u junu ove godine boravio u istorijskoj poseti Srbiji, kada je nivo međusobnih odnosa podignut na nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva.
On je podsetio na sporazum o ulaganju kineske kompanije „Hestil“ u „Železaru Smederevo“, kao i na veliki broj drugih sporazuma, što predstavlja zamajac za buduću sveobuhvatnu saradnju.
U cilju daljeg unapređenja odnosa, Vlada Srbije je sa Kinom sklopila Sporazum o uzajamnom ukidanju viza, a kao jedan od prioriteta postavljamo i otvaranje direktne avio-linije, naveo je Dačić.
On je istakao da se Mehanizam saradnje Kina-CIEZ prirodno uklapa u koncept „Pojasa i puta“, i da je u njega uključeno 11 zemalja-članica EU i pet zemalja koje su u različitim fazama procesa pristupanja EU.
Projektima izgradnje energetske i saobraćajne infrastrukture, u investicionoj vrednosti većoj od dve milijarde dolara, Srbija je postala vodeća zemlja u Evropi u realizaciji infrastrukturnih projekata sa Kinom, napomenuo je Dačić.