U razgovoru za Tanjug o tome šta bi se sve moglo pojaviti kao zahtev Hrvatske Srbiji da bi dala saglasnost na otvaranje poglavlja u daljem pristupnom procesu, Tomašićeva je istakla šta bi po njenom mišljenju moralo da bude na listi zahteva, a to je: da obezbedi prava hrvatskoj nacionalnoj manjini kakva srpska manjina uživa u Hrvatskoj, da reši pitanje nestalih, da vrati arhiv vukovarske bolnice, da vrati „oteto“ kulturno blago, da obeleži ratne logore za hrvatske civile i branitelje na svojoj teritoriji.
A, ona lično, kako kaže, ne bi se libila ni pokrenuti razgovore o ratnoj odšteti.
„Rat je vođen na teritoriji Hrvatske, Hrvatskoj je počinjena neverovatna šteta i Srbija to mora konačno priznati“, smatra Tomašić.
„Nažalost, srpska strana dosad nije pokazala želju za brzim i efikasnim rešenjima nijednog od ovih pitanja, pa se bojim da Hrvatska nema druge nego da blokira pregovore“, navodi ona i dodaje da „u protivnom, ta otvorena pitanja nikad neće biti rešena i naše dve zemlje neće nikad krenuti napred“.
Prema njenim rečima, Hrvatska je „puno napravila“, pre svega po pitanju povratka privatne imovine pripadnicima srpske nacionalne manjine, obnove njihovih kuća i osiguravanja drugih preduslova za siguran povratak Srba u Hrvatsku.
To je, kaže, uostalom, i EU tražila od Hrvatske za vreme pregovora.
„Sad bi bilo fer da Unija neke stvari traži i od Srbije. Nema blanko pristupnice ni za koga. Nije bilo za Hrvatsku, pa nema ni za Srbiju“, uverena je Tomašićeva.
Ona takođe kaže da bi volela kada bi sva otvorena pitanja, poput onih koja su dovela do hrvatske blokade poglavlja 26, mogla biti rešena bilateralno i tvrdi da Hrvatska već jako dugo to želi.
Međutim, pesimista je u pogledu poboljšanja odnosa Hrvatske i Srbije, a krivicu za to vidi na strani Beograda, koji, kako navodi, ne pokazuje želju za brzo i efikasno rešavanje bilo kojeg od otvorenih pitanja.
Stoga, ocenjuje da Hrvatska nema drugo rešenje, već da blokira pristupne pregovore Srbije sa EU.
Da podsetimo, Srbija je u utorak u Briselu otvorila poglavlja 5 i 25. Poglavlje 26 nije otvoreno jer je rampu za to spustila Hrvatska.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Hrvatska jedina zemlja koja je blokirala to poglavlje, dok su hrvatski mediji prenosili da je u pitanju bilo više članica EU.