Rohani je na ovaj način reagovao na odluku američkog Kongresa da produži neke od sankcija Iranu.
Bela kuća je, međutim, saopštila da Iran sa svoje strane ovim nije prekršio nuklearni sporazum sa svetskim silama iz 2015. godine.
„Taj nalog nije u suprotnosti sa sporazumom“, izjavio je jedan funkcioner američke administracije koji je želeo da ostane anoniman, prenosi Rojters.
Zakon o produženju sankcija koji je usvojio američki Kongres još treba da potpiše predsednik Barak Obama, a donet je u trenutku kada se još nagađa kako će se novoizabrani predsednik Donald Tramp odnositi prema ovom pitanju kada stupi na dužnost idućeg meseca.
Rohani u pismu, koje je pročitano na državnoj televiziji, daje Aliju Akbaru Salehiju iz Iranske organizacije za atomsku energiju tri meseca da izradi plan za nuklearne brodove i proizvodnju goriva za njih.
U odvojenom pismu se ministru spoljnih poslova Džavadu Zarifu nalaže da „preduzme akcije koje se tiču kršenja američkog nuklearnog sporazuma“.
Pomenuti zakon, koji je donet prvi put 1996. godine i od tada produžavan nekoliko puta, omogućava SAD da nametnu ekonomske sankcije kompanijama koje posluju sa Iranom.
Bela kuća je zakon opisala kao nepotreban, ali je saopštila da on ne krši međunarodni sporazum koji je šest svetskih sila potpisalo sa Iranom, i očekuje se da će Obama potpisati zakon.
Pomenutim međunarodnim sporazumom se Iranu uskraćuje mogućnost da obogaćuje uranijum u zamenu za ukidanje nekih međunarodnih sankcija. Iran takođe ima pravo na mirnodopska nuklearna istraživanja.
Kada je reč o brodovima na nuklearni pogon, oni su izgleda dozvoljeni ovim sporazumom u zavisnosti od goriva koje se koristi, izjavio je Dejvid Mortlok, bivši direktor za međunarodna ekonomska pitanja u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće, prenosi Rojters.
Izvor: Tanjug