Poljska radio-stanica citirala je ministra spoljnih poslova Poljske Vitolda Vaščikovskog koji je rekao da je Varšava predala NATO-u poverljiva dokumenta o onome o čemu bi Alijansa trebalo da razgovara sa Rusijom.
Vaščikovski je dao izjavu nakon sastanka ministara spoljnih poslova NATO-a čija je tema bila rad Saveta Rusija—NATO. Iako je ministar odbio da iznosi detalje, radio je uspeo da dobije informacije o sadržaju pisma.
U dijalogu sa Rusijom NATO bi trebalo da izbegne raspravu o temama o kojima se članice EU ne slažu, da Rusija ne bi iskoristila kontradikcije među evropskim državama, navodi se u pismu. Drugo, dijalog sa Rusijom trebalo bi da bude ograničen na Ukrajinu, Avganistan i buduće bezbednosne garancije.
Isto tako, NATO treba da ojača koordinaciju i razmenu informacija sa OEBS-om kako bi bolje razumeo šta je Rusija, piše u pismu, ističe RMF24. Radio je citirao Vaščikovskog koji je rekao da su osim Poljske i neke druge zemlje, uključujući i Veliku Britaniju, dostavile slične dokumente NATO-u.
Komentarišući ovo, politički analitičar Konrad Rekas rekao je poljskom izdanju agencije „Sputnjik“ da su „mediji u Poljskoj neočekivano najavili da se ministar spoljnih poslova Vaščikovski ponaša kao lider NATO-a koji podučava generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga i druge svetske političare o tome kako da izađu na kraj sa Rusijom“.
Pozivajući se na Varšavino pismo NATO-u, Rekas ga je opisao kao dokument koji „sadrži tvrdnje nekih političkih krugova da su oni ti koji znaju istočnu politiku, a naročito u pogledu političke situacije u Rusiji. Naravno, to znanje je zasnovano samo na nezdravoj ideologiji, a ne na činjenicama i istorijskom iskustvu Poljske“, smatra on.
Rekas, takođe, sumnja u navode Vaščikovskog o tome da je Varšava poslala pismo sa instrukcijama NATO-u i predviđa da će se poljski ministar spoljnih poslova uskoro povući sa dužnosti.
„Lideri NATO-a su očigledno postiđeni zbog saveta koji su dobili. Oni ne žele da slušaju aktuelne poljske vlasti koji izražavaju ogorčenje u vezi sa dijalogom NATO-a sa Rusijom“, smatra Rekas.
„U svakom slučaju, lideri NATO-a nisu potvrdili navode Vaščikovskog nakon ministarskog sastanka. Reakcija Rusije i NATO-a pokazuje da je, za razliku od ostalih, Vaščikovski možda prisustvovao nekom drugom samitu NATO-a“, kaže Rekas.
On je dodao da navodi poljskog ministra odražavaju unutrašnje podele NATO-a zbog politike Alijanse, koja dolazi usred ratobornih izjava Poljske, SAD i Velike Britanije.
„Međutim, ostale članice NATO-a, pa čak i Stoltenberg, smanjuju militarističku retoriku u očekivanju daljeg razvoja (nakon pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD). Stručnjaci, između ostalog i zapadni, jasno kažu da NATO u sadašnjem obliku nema nikakvog smisla i ne može i dalje da postoji“, smatra Rekas.
Što se tiče Vaščikovskog, on nastavlja da koristi jezik konfrontacije i poziva na zastrašivanje Rusije, što zvuči apsurdno za svakoga ko razume šta je Rusija, kaže on.
On predviđa da će se razlike između Varšave i Vašingtona u budućnosti produbiti, što je opisao kao „tendencija kvazigeopolitike u Poljskoj“.
Umesto da nauči lekcije iz onoga što se dešava u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Italiji i Holandiji, Varšava se fokusira na jačanje propagande za unutrašnju političku borbu, zaključuje Rekas.