Stručnjaci navode da taj dokument odražava težnju ruskih vlasti da sistematski pristupi odgovoru na ključne izazove sa kojima se Rusija suočava.
Oni ističu da je nova doktrina bila potrebna Rusiji, naročito sada kada se protiv te zemlje vodi informacioni rat i kada je ona izložena učestalim sajber napadima — u poslednjih nekoliko dana, beleže se pokušaji informacionih napada na ruski bankarski sistem, kako bi ga diskreditovali i kako bi stvorili paniku među stanovništvom.
Osim toga, ne jenjavaju pokušaji diskreditacije Rusije, uz korišćenje informacionog oružja, u sirijskom sukobu.
Ukrajina je podržana informacionim jedinicama NATO-a i bavi se sistematskim informacionim provokacijama protiv žitelja Krima. U SAD, Nemačkoj i Francuskoj vodeći političari pokušavaju da iskoriste veliku popularnost Vladimira Putina među stanovništvom tih zemalja u svojim predizbornim kampanjama, satanizujući Rusiju i njenog predsednika i stvarajući mit o „ruskoj pretnji“.
Sve te činjenice govore o tome koliko je danas važno da Rusija odgovori na te informacione napade, ističu politikolozi.
„Doktrina koju je odobrio Vladimir Putin je pre svega dokument u kojem se određuju pravci delovanja. Na bazi te doktrine biće donete konkretne odluke i zakoni. Moskva mora da se suprostavi takvim potezima kako bi sprečila dalju satanizaciju zemlje. Što se tiče uticaja zapadnih medija na rusko stanovništvo, lično nemam utisak da su mladi Rusi ’slabi‘ na zapadnu propagandu. U modernom svetu sve veći značaj imaju društvene mreže i izbori u Americi su najbolji dokaz za to, a na to bi trebalo da obrati pažnju i rusko rukovodstvo“, kaže za Sputnjik ruski politički analitičar Pavel Svjatenkov.
Ekspert podseća i da je na Zapadu stvorena „strašna slika“ o ruskim medijima, protiv kojih je čak i Evropski parlament doneo rezoluciju u kojoj je RT i Sputnjik izjednačio sa DAEŠ-om, terorističkom organizacijom zabranjenom u Rusiji.
„Na Zapadu je stvorena strašna slika o ’propagandnim‘ ruskim medijima, koji su maltene falsifikovali rezultate predsedničkih izbora u SAD. Za propagandu se optužuju glavni ruski mediji, poput RT i Sputnjika. Pritom, ne navodi se nijedan dokaz da oni utiču na zapadno javno mnjenje uz pomoć propagande, to jest montiranih laži. Osim toga, Rusija se trudi da se suprostavi stranim tajnim službama, koje pokušavaju, koristeći sajber terorizam, da utiču na unutrašnju situaciju ne samo u Rusiji, već i u drugim zemljama. Jasno je da je to i svojevrstan odgovor na ono što radi Zapad“, dodao je Svjatenkov.
Neki ruski analitičari navode da doktrina informacione bezbednosti potvrđuje da je Rusiji neophodno da ima ne samo odbrambeno, već i „ofanzivno informaciono oružje“ i uvereni su da je takav dokument u stanju da potpuno promeni sistem informacione bezbednosti Oružanih snaga RF.
Podsećanja radi, jedan od ključnih pravaca nove doktrine je sprečavanje vojnih sukoba, koji mogu da nastanu pri upotrebi informacionih tehnologija, kao i strateško odvraćanje.
Navodi se i da neke zemlje koriste posebne metode „informaciono-psihološkog uticaja“ kako bi destabilizovali situaciju u sveti, što dovodi do urušavanja suvereniteta drugih država i kršenja njihovog teritorijalnog integriteta.
Istaknuto je da su u to često umešane etničke i verske organizacije, kao i organizacije za ljudska prava, a konstatovano je i da raste broj koordinisanih napada na važne ruske objekte, a da se strane obaveštajne aktivnosti protiv Rusije nastavljaju.
U doktrini se takođe ističe se da su ruski mediji u inostranstvu izloženi otvorenoj diskriminaciji, a da se ruskim novinarima stvaraju prepreke za ostvarivanje njihove profesionalne aktivnosti“.
Takođe je naglašeno da strani mediji daju pristrasnu procenu ruske državne politike, a da broj takvih materijala raste.