Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić primio je danas predstavnike parlamentarnih stranaka i kulturnih ustanova Srba iz Crne Gore na čelu sa liderom Nove srpske demokratije Andrijom Mandićem, koji su mu preneli zabrinutost za položaj srpske zajednice u toj zemlji, a on najavio materijalnu pomoć srpske vlade.
Vučić je rekao da će Srbija uvek da bude uz srpski narod, za očuvanje njegovog nacionalnog identiteta i van granica Srbije, i da će koliko može, u skladu sa svojim skromnim mogućnostima, da pomogne srpske ustanove kulture u Crnoj Gori, navedeno je u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.
Jedan od članova srpske delegacije iz Crne Gore, predsednik Upravnog odbora Instituta za srpsku kulturu Budimir Aleksić rekao je za Sputnjik da je u otvorenom, sadržajnom i konstruktivnom razgovoru, koji je trajao više od sat vremena, Vučiću predočen težak položaj srpskog naroda — da su, kako je rekao, Srbi u Crnoj Gori građani drugog reda.
„Aktuelna vlast nad Srbima sprovodi brutalnu političku, kulturnu i nacionalnu diskriminaciju i segregaciju. Mi smo rekli da Srbija kao država koja je matična država svih Srba treba da pomaže srpske prosvetne, kulturne i obrazovne ustanove. Predsednik Vlade je obećao da će Srbija, u skladu sa finansijskim mogućnostima, pomagati rad tih ustanova i da će to biti realizovano u narednom periodu“, rekao je Aleksić, ističući da je dogovorena dalja saradnja, njen kontinuitet i modaliteti.
„Gorući problem je da država Crna Gora, u kojoj ima 32 odsto Srba, ne finansira nijednu kulturnu, nijednu naučnu, nijednu obrazovnu ustanovu srpskog naroda u Crnoj Gori. A znamo svi da se upravo u kulturnim i naučnim ustanovama najbolje i najdugotrajnije čuva srpska nacionalna svest, nacionalni identitet i opstanak jednog naroda“, preneo je Aleksić.
On je napomenuo da će o problemima Srba razgovarati i sa tek formiranom novom vladom Crne Gore, podsećajući da je bilo razgovora i sa starom vladom, ali ne i rezultata.
Ja sam kao predsednik Upravnog odbora Instituta za srpsku kulturu prošle godine imao sastanak sa ministarkom nauke Crne Gore koja je obećala određenu pomoć, ali od toga ništa nije bilo. Mi smo tražili od Vlade Crne Gore da ona bude osnivač Instituta za srpsku kulturu kao naučne ustanove koja će se baviti srpskom kulturom koja u Crnoj Gori postoji hiljadu godina“, rekao je Aleksić.
Ona, kao i sekretar vlade Željko Šturanović, pošto smo se obratili i predsedniku tadašnje vlade Milu Đukanoviću, rekli su nam da oni nemaju novca, da on nije predviđen budžetom za tekuću godinu. Ministarka je dodala da će uprkos tome naći načina da se pomogne rad Instituta, ali od tog obećanja nije bilo ništa, napomenuo je on.
Predsednik Narodne demokratske partije Milan Knežević izrazio zadovoljstvo zbog razgovora koji su imali sa Vučićem i najavljenoj pomoći za funkcionisanje srpskih ustanova kulture, ali i nedvosmislenom stavu o vojnoj neutralnosti Srbije.
„Kopredsednik Demokratske narodne partije (DNP) koja u svom programu ima koncept vojne neutralnosti, insistirao sam od premijera Srbije Aleksandra Vučića da mi jasno i nedvosmisleno kaže da li će Srbija i dalje ostati vojno neutralna ili ima nameru da kroz formu NATO integracija postane članica Alijanse. Dobio sam jasan odgovor da će Srbija biti i dalje vojno neutralna“, rekao je Knežević za Sputnjik.
On je rekao da je na sastanku podsetio na deklaraciju i sporazum koji su Srpska napredna stranka, DNP i Nova srpska demokratija potpisale sa Jedinstvenom Rusijom u junu na kongresu Jedinstvene Rusije i saopštio još jednom da u Srbiji vidi nosioca ideje o vojnoj neutralnosti.
„Vojna neutralnost bi trebalo da obuhvati i Makedoniju i Republiku Srpsku i Crnu Goru, da to bude takozvani B4 koncept, četiri države na Balkanu koje bi na formi vojnog neutraliteta gradile svoje odnose i bili garant mira i stabilnosti na Balkanu“, rekao je Knežević za Sputnjik.
U delegaciji Srba iz Crne Gore na stanku sa Vučićem bili su i Blažo Papović ispred Matice srpske, Momčilo Vuksanović ispred Srpskog nacionalnog saveta i Simonida Kordić iz Nove srpske demokratije.