Pobednik predsedničkih izbora u Austriji, Aleksander van der Belen, više puta je javno isticao da pozitivno gleda na proces širenja Evropske unije na Zapadni Balkan.
„Zvanični Beč bi trebalo da pomogne zemljama regiona u procesu evrointegracija, jer nijedna druga zemlja sa njima nema tako tesne ekonomske i istorijske odnose“, rekao je u jednom od intervjua koje je dao uoči izbora.
Dragan Đukanović, potpredsednik Centra za spoljnu politiku, u osvrtu na ishod austrijskih izbora, za Radio Sputnjik kaže da je, iako su istraživanja javnog mnjenja pokazivala da je protivkandidat Norbert Hofer imao određenu prednost, rezultat ipak bio, kako naglašava, „na neki način nepredvidiv“.
„Mislim da se Austrijanci nisu opredelili za neke suštinske unutrašnje, pa ni spoljnopolitičke promene, već su jasno pokazali da žele da očuvaju neku vrstu statusa kvo“, kaže Đukanović.
Ipak progres za desnicu
Upitan šta nam to govori o trenutnoj poziciji desnih stranaka u Austriji, a šta o mogućem odnosu desnice i levice u Evropi u bliskoj budućnosti, Đukanović odgovara da, po njegovom mišljenju, desnici u čitavoj Evropi uprkos svemu sledi „još jedna faza progresa“.
„U narednom periodu to će verovatno pokazati, u izvesnoj meri, i izbori u Francuskoj i u Nemačkoj. Očigledno je da levica još uvek nema dovoljno kvalitetne odgovore na brojna pitanja, pre svega u vezi s ekonomskom krizom i ogromnim socijalnim raslojavanjem. Očekuju nas dva paralelna procesa — prvi je privremeno jačanje desnice u određenim državama, među kojima su i vodeće države EU, i ono će potrajati još izvesno vreme. S druge strane, tu je nužnost za određivanjem jednog jasnog kursa evropske levice.“
Na pitanje kako tumači odluku austrijskih birača da se ipak opredele za Van der Belena — da li kao strah od promena, ili kao neku vrstu zadovoljstva trenutnom pozicijom zemlje u EU i benefitima koje zvanični Beč uživa zahvaljujući članstvu u evropskom bloku — Đukanović kaže da mu se čini da se kroz izbore praktično prelomila činjenica da su se te dve stvari pomešale: prisutna je neka vrsta satisfakcije birača trenutnim stanjem, ali su benefiti koje Austrija ima od članstva u Evropskoj uniji za tu zemlju takođe veoma značajni.
Bez promene kursa
Naš sagovornik, međutim, napominje da, kada je reč o Zapadnom Balkanu, iako se glasanje završilo velikim preokretom u odnosu na većinu predizbornih predviđanja, novi austrijski predsednik u suštini ne donosi ništa novo ni za region, ni za Srbiju.
„Neće tu biti nikakve promene spoljnopolitičkog kursa — Austrija će i dalje nedvosmisleno podržavati evropski put Beograda, što je i do sada pokazivala. Mislim da će u ovom delu Evrope podrška Beča evrointegracijama Srbije, ali i ostatku Zapadnog Balkana, i u narednom periodu biti odlučujuća“, ocenjuje Dragan Đukanović.
Inače, od moguće pobede desničarskog kandidata Norberta Hofera na predsedničkim izborima u Austriji strepele su zemlje Zapada, jer je postojala mogućnost da takav ishod rezultira zahtevom za istupanje zemlje iz Evropske unije, što bi desničarskim snagama širom Starog kontinenta dalo „vetar u leđa“.