List „Velt“ piše o tome da je odluka NATO-a o razmeštanju međunarodnog kontingenta u Poljskoj i baltičkim zemljama isprovocirala žestok odgovor Moskve.
Povećanje ruskih snaga u Kalinjingradskoj oblasti, upućivanje dodatnih divizija prema zapadnim granicama Rusije — sve su to posledice ekspanzivne politike Zapada.
„S tačke gledišta Moskve, Zapad je prešao Rubikon, jer je stavio ulog na jačanje prisustva NATO-a u Istočnoj Evropi“, piše „Velt“. Moskva je, pored ostalog, počela da obnavlja i modernizuje sovjetski projekat „nuklearnog voza“, borbenog železničkog raketnog kompleksa „Barguzin“, snabdevenog međukontinentalnim raketama.
Novinari list „Fokus“ strahuju od toga da će „Barguzin“, ostajući u dubokoj pozadini i stalno menjajući položaj, biti spreman da u bilo kom trenutku napadne strateške ciljeve na Zapadu.
Upravo za takvu borbenu primenu bili su predviđeni sovjetski „vozovi-senke“. Poslednji je povučen iz sastava Strateških nuklearnih snaga Rusije 2005. godine.
Savremena obaveštajna sredstva teško da će moći da pronađu „Barguzina“ koji se ni po čemu ne razlikuje od običnih vozova, piše „Fokus“, a istog je mišljenja i list „Stern“.
Kako je ranije saopštio glavni konstruktor kopnenih raketnih kompleksa Moskovskog instituta termotehnike Jurij Solomonov, već početkom sledeće godine Ministarstvo odbrane treba da predstavi izveštaj o razvoju projekta ruskom predsedniku.
U novembru su ruski mediji pisali o uspešnim probama lansiranja raketa s „Barguzina“. Pretpostavlja se da će voz biti snabdeven sa šest međukontinentalnih balističkih raketa i za razliku od svog sovjetskog pandana spolja će izgledati potpuno kao običan putnički voz.