Teoretski, lovci tipa F-35 trebalo bi da odigraju važnu ulogu u promeni odnosa snaga u pacifičkom regionu i omoguće američkim oružanim snagama veću prednost nad vojskom Narodne republike Kine. Takozvani nevidljivi lovac trebalo bi da pomogne avio-grupama da nanose parališuće udare po centrima veze i komande kineskih oružanih snaga, a da istovremeno sami nosači aviona budu na bezbednom rastojanju od kineskih voda, odnosno obale.
Kada je F-35 bio osmišljen i konstruisan, njegov zadatak inicijalno nije bio da obezbedi protivvazdušnu odbranu avio- grupe, već prvenstveno da ostvaruje udare po ciljevima na obali. Zato ovaj avion ne možemo smatrati optimalnim u novoj situaciji, sa kojom se SAD susreću na zapadnim obalama Pacifika.
Sa druge strane, morali bismo reći i da kineske grupe lovaca teško da mogu predstavljati realnu opasnost za američke nosače avione u doglednoj budućnosti. Verovatno upravo zato Kinezi i povećavaju investicije u konstrukciju i izgradnju velikih „strateških“ špijunskih bespilotnih letelica koje podsećaju na američke „global hok“, kao i satelite za potrebe mornaričke obaveštajne službe.
Kineski lovci pete generacije J-20 su osetno glomazniji i teži avioni od F-35 i vrlo verovatno novi kinski lovci i jesu osmišljeni za dejstva nad morem, tačnije kao lovci, nosači protivbrodskih raketa.
F-35 je nesumnjivo revolucionarni avion, ali on je ipak nastao na pogrešnim strateškim pogledima ′90-ih godina prošlog veka — kada se verovalo da su SAD u svakom pogledu superiorne na moru i u vazduhu. Još nam predstoji da vidimo da li će Amerikanci uspeti da se nose sa zadacima u novim uslovima i okolnostima.