Američki Stejt department naveo je u saopštenju da su lažnom ambasadom upravljali kriminalci, državljani Gane i Turske, kao i jedan advokat iz Gane koji se bavio imigracionim pitanjima.
Kako javlja RT, navodna ambasada je radila oko 10 godina na jednom posedu u prestonici Akri, gde se takođe nalazi i prava ambasada SAD.
Ispred zgrade lažne ambasade vijorila se američka zastava tri dana nedeljno, dok je unutra bila okačena fotografija predsednika Baraka Obame.
Navodna ambasada izdavala je lažna dokumenta klijentima po ceni od 6.000 dolara.
Usluge ambasade reklamirane su putem flajera i bilborda u Gani, Obali Slonovače i Togu, a zainteresovani su dolazili i iz najudaljenijih delova Zapadne Afrike.
Pored viza, „konzularni službenici“ izdavali su i lažne bankarske račune, školska svedočanstava i krštenice.
Rad lažne ambasade odvijao se nesmetano zbog saradnje sa korumpiranih zvaničnicima i mogućnošću da dobiju legitimne blanko dokumente, navodi Stejt department.
Fake US embassy in Ghana ran by Turks, by Naija standard of fraud that deserves a grade A award.. pic.twitter.com/8Mt6Ms8hvK
— Wale Gates 🇳🇬🇬🇧 (@walegates) December 3, 2016
Specijalne policijske snage izvele su raciju i zaplenile oko 150 pasoša iz 10 zemalja, pravih i lažnih viza iz SAD, zone Šengena, Indije i Južne Afrike, kao i falsifikovane lične karte, zajedno sa laptopovima i mobilnim telefonima.
Vlasti još uvek tragaju za nekoliko osumnjičenih, a zvaničnici Gane kontaktirali su i Interpol.
Osim ovog slučaja, osnovano se sumnja da je u Akri radila i lažna ambasada Holandije, navodi RT.