Profesor na Američkom univerzitetu u Vašingtonu i redovni politički analitičar Si-En-Ena je to izjavio turskoj agenciji Anadolija, prenosi bosanski portal „Avaz“.
Navodi se da je američkoj i svetskoj javnosti Lihtmen poznat po metodama kojima je tačno predvideo ishod svih predsedničkih izbora u Americi od 1984. godine.
Reč je o modelu koji se naziva „Ključevi“, uz pomoć kojeg je predvideo pobednike predsedničkih izbora u Americi od 1984. do 2012, uključujući i ovogodišnje, 8. novembra.
Lihtmen tvrdi da se kod „predviđanja“ oslanja na 13 ključeva, odnosno pokazatelja na temelju učinka stranke koja trenutno „drži“ Belu kuću. On precizira da će, ukoliko na šest pitanja odgovor bude negativan, vladajuća stranka izgubiti trku za predsednika.
Pitanja se odnose na uspehe u ekonomiji, socijalnom stanju, spoljnoj politici, na skandale i druga pitanja.
„Predvideo sam rezultate koristeći sistem koji sam razvio 1981. godine, a koji se zasniva na tezi da su predsednički izbori presuda snage stranke koja je trenutno u Beloj kući. Sistem je ispravno predvideo svake izbore od 1984. godine. Istraživao sam ’ranjivost‘ stranke, odnosno ovoga puta demokrata. To uključuje gubitke u 2014. godini u Americi, nedostatak politike u Obaminom drugom mandatu, kao i lošu spoljnu politiku. Pritom se nisam vodio rezultatima anketa“, rekao je Lihtmen.
On je letos više puta u medijima izjavio da će Demokratska stranka, stranka odlazećeg američkog predsednika Baraka Obame, izgubiti u trci za Belu kuću. Pri toj tvrdnji ostao je i nakon što su ankete pokazale blagu prednost demokratske kandidatkinje Hilar Klinton, koja je imala veću podršku od republikanca Donalda Trampa, koji je na kraju odneo pobedu.
Iako trenutni pokazatelji ne ukazuju na to da bi Tramp mogao da bude opozvan, Lihtmen kaže kako je to „njegova nova prognoza“.
„Mislim da je moguće da Tramp bude opozvan ili da sam podnese ostavku na prvu naznaku problema, za to postoje dobre šanse. Nisam siguran da on zapravo želi odgovornost predsednika. Osim toga, ceo život igra brzo, kršio je zakone, pa bi to moglo da se preslika na njegov predsednički mandat“, ocenjuje Lihtmen.
Smatra da je Tramp „takođe postavio ozbiljnu mogućnost sukoba interesa između američke nacionalne sigurnosti i njegovog privatnog biznisa, koji je sada u rukama njegove dece“ i dodaje da opoziv Trampa „predviđa njegov instinkt“.
Podsećajući da Republikanska partija, čiji je Tramp bio kandidat, ima većinu i u Beloj kući i u Senatu, Lihtmen kaže da toj političkoj stranci „pogoduje kandidat koji se može kontrolisati“.
„Na kraju, sami republikanci preferiraju predvidivog, konzervativnog potpredsednika Majka Pensa, nego Trampa koji je potpuno nepredvidiv“, zaključio je Lihtmen.
Izvor: Tanjug