U Italiji ista količina košta oko 1.500 evra. Bi-Bi-Si je napravio prilog u kojem govori da se većina kanabisa prokrijumčari na sever, preko Crne Gore, na jug preko Grčke, ili na zapad preko Jadanskog mora, pa do Italije.
Tražnja na domaćem tržištu je navodno loša. Kako jedan izvor Bi-Bi-Sija procenjuje, ova nelegalna industrija donosi čak pet milijardi eura godišnje, što je oko pola albanskog BDP-a.
Oni proizvođači do kojih je došao Bi-Bi-Si kažu da su proizveli 250, 350 kilograma i da skoro svaka kuća u njihovom selu prodaje kanabis, prenose „Vijesti“.
Momak koji je proizveo 350 kilograma zapošljava i 15 radnika, a plaća i stražare koji čuvaju useve.
„Plaćam policiju 20 odsto. Svako mora da plati. Ako ne platite, oni će vas odvesti u zatvor“, kaže, ali onda počinje da se brani:
„Ovo je naše prokletstvo, jer nema posla, nema novca ovde za nešto drugo. Znam da nije u redu to što radim, ali nema drugog načina…“, kaže proizvođač iz Albanije.
Nezaposlenost u Albaniji je visoka, a korupcija rasprostranjena, što su idealni uslovi za dalji razvoj proizvodnje kanabisa i cvetanje trgovine tom biljkom.
Tamošnja Vlada je pokušala da se izbori protiv ove nelegalne industrije. Ove godine uništeno je dva miliona paketa kanabisa.
U toj misiji Vlada Albanije ima i podršku Italijana. Italija, naime, plaća nadzor iz vazduha i tako pokušavaju da pronađu skrivene plantaže.