Rusija neće prihvatiti pokušaje SAD da na nju izvrše pritisak i zadržava pravo da odlučno odgovori na neprijateljska dejstva, navedeno je u novom konceptu ruske spoljne politike.
„Rusija ne priznaje eksteritorijalnu jurisdikciju SAD izvan okvira međunarodnog prava, ne prihvata pokušaje vojnog, političkog, ekonomskog ili bilo kog drugog pritiska i zadržava pravo da odlučno reaguje na neprijateljska dejstva, uključujući jačanje nacionalne odbrane i usvajanje recipročnih ili asimetričnih mera“, navedeno je u konceptu.
Prema tekstu dokumenta, Rusija stvaranje globalnog protivarektnog sistema SAD posmatra kao pretnju i zadržava pravo da preuzme adekvatne mere.
„Ruska Federacija polazi od toga da su pregovori o daljem smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja mogući samo ukoliko se uzmu u obzir svi faktori, bez izuzetka, koji utiču na globalnu stratešku stabilnost“, navedeno je u tekstu.
U konceptu nove ruske spoljne politike navedeno je, takođe, da će Rusija učestvovati u usavršavanju mehanizama za sprovođenje sankcija Ujedinjenih nacija, kako bi se izbegle jednostrane prinudne mere, usvojene protivno Povelji UN i drugim normama međunarodnog prava.
Kada je reč o Siriji, Rusija se zalaže za pronalazak rešenja kako bi se sačuvali jedinstvo, nezavisnost i teritorijalna celovitost zemlje. Istovremeno, glavni cilj u borbi protiv terorizma treba da bude formiranje široke međunarodne koalicije.
Navodi se da je borba za dominaciju u svetu trend savremenog svetskog razvoja, dok politika SAD i njenih saveznika, u vidu političkih i ekonomskih pritisaka, podriva regionalnu i globalnu stabilnost. Takođe, Rusija očekuje od SAD da će se na svetskoj areni pridržavati normi međunarodnog prava. Između ostalog, Rusija je zainteresovana za igradnju odnosa sa SAD na osnovu uzajamne odgovornosti za međunarodnu bezbednost.
Pored toga, Rusija se negativno odnosi ka širenju NATO-a i približavanju infrastrukture ka njenim granicama, iako je spremna za izgradnju odnosa sa Alijansom, ali u ravnopravnim uslovima.
„Evropska unija ostaje važan ekonomski i spoljnopolitički partner Rusije, a Moskva je zainteresovana za stabilno i predvidljivo partnerstvo“, piše u tekstu. Takođe, navodi se da vizni režim predstavlja najveću barijeru kada je reč o razvoju odnosa, a ukidanje viza bi postalo impuls jačanju saradnje.
Istovremeno, Rusija će koristiti nove tehnologije kako bi ojačala poziciju ruskih medija u svetu, ali i zaštitila sopstvenu informativnu bezbednost.
Kada je reč o Arktiku, u konceptu se navodi da će Rusija raditi na tome da se njeno prisustvo u toj zoni proširi, te da će se čvrsto suprotstavljati bilo kakvim pokušajima da se u nju ubace elementi konfrontacije i vojnog suprotstavljanja.
U konceptu se, takođe, ističe da Rusija podržava formiranje zona slobodnih od nuklearnog oružja, kao i ostalih tipova oružja za masovno uništenje, kao i da će nastaviti da se pridržava dogovora o neširenju nuklearnog naoružanja.
Dodaje se da opasnost od ratova, između ostalog i nuklearnih, nije visoka, iako su u porastu rizici od uvlačenja pojedinih zemalja u regionalne konflikte.