Građani Srbije odali su počast najvećem revolucionaru druge polovine 20. veka, preminulom Fidelu Kastru, upisivanjem u knjigu žalosti u kubanskoj Ambasadi u Beogradu.
Noć uoči otvaranja knjige žalosti, građani su ostavili cveće na ogradi ambasade u znak sećanja na „El Komandantea“.
Da sa Tvoga puta ne skrenemo…
„Poslednji pozdrav velikom prijatelju srpskog naroda“, rečenica je koju su prvog dana građani Srbije najčešće upisivali u knjigu žalosti.
„Hvala ti što si se borio za sve nas. Tvoj pionir“, napisao je jedan ovdašnji ljubitelj Kastrovog lika i dela.
„Poslednji pozdrav velikom revolucionaru, čoveku koji nije napustio ideju ni kad je bilo najteže, pod naletom američkog imperijalizma. Nastavićemo put Fidela Kastra“.
„Tuga je velika kad ode veliki vođa, ali ponos i sreća življenja vremena sa njim daje nam smernice u daljoj borbi za prava i slobodu čoveka“, napisao je prvi građanin koji se upisao u knjigu žalosti.
„Umro je najveći slobodar na svetu“.
Duh istine i nesvrstanosti
Među običnim građanima koji su se upisali u knjigu žalosti bio je unuk Josipa Broza Tita, Josip Joška Broz, trenutno narodni poslanik koji je u Skupštinu Srbije ušao na listi SPS.
„Otišao je još jedan velikan naše istorije ali njegov duh će ostati da večno živi sa nama i podseća nas na vreme pobede istine i nesvrstanih. Predsednik Komunističke partije, Josip Broz“, upisao je Joška Broz.
Osim običnih građana, od Fidela Kastra su se, upisivanjem u knjigu žalosti, oprostili i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, ministar Aleksandar Vulin, ambasadori Argentine, Kipra, Kine i Alžira, otpravnici poslova sirijske i palestinske ambasade, članovi klubova prijateljstva i levičarskih partija.
Građani se u knjigu žalosti mogu upisati u kubanskoj Ambasadi u Beogradu, zaključno sa nedeljom, od 9 do 18 časova.