Protest je počeo na platou ispred Ministarstva odbrane, a zatim su učesnici prošetali do Andrićevog venca i predali pismo upućeno predsedniku republike, u kojem su od njega zatražili da primeni svoja ustavna i zakonska ovlašćenja i „uzme u zaštitu pripadnike Vojske“.
Predsednik Sindikata Novica Antić rekao je da Ministarstvo odbrane kao njihov poslodavac nije prihvatilo zahteve sindikata od prošle sedmice, koje smatra minimalnim.
On je rekao da su predložili da se sredstva iz budžeta za Vojsku drugačije preraspodele.
„Ako srpski vojnik ne može da prehrani porodicu, a 250 dana godišnje nije kod kuće, onda je to problem“, rekao je Antić.
Prema njegovim rečima Generalštab je „razvlašećen“, a za sve se pita resorno ministarstvo.
Antić je rekao da to nije politički protest, i najavio da će ih biti još.
Upitan zašto protestuju sada kada su im plate povećane za pet odsto, a nisu pre kada je to povećanje bilo dva odsto, Antić je rekao da je komunikacija sa Ministarstvom već dve godine neuspešna i da ono ignoriše pripadnike vojske.
Osim toga, kako kažu, nije uvažen njihov zahtev da se utvrdi nova osnovica za obračun plata.
A na pitanje da li su u proteklom periodu imali kontakte sa stranim ambasadama ili nekim nevladinim organizacijama, Antić je odgovorio negativno i pozvao se na sindikalni statut, kojim je, kako kaže, zabranjeno da sarađuju sa bilo kojim organizacijama u zemlji ili inostranstvu.
Predstavnici sindikata u međuvremenu su razgovarali sa ministrom Zoranom Đorđevićem.
Ministar je garantovao da u vojsci neće biti otpuštanja i da će plate vojnika biti povećane, kako je i najavljeno, za pet odsto, u skladu sa stanjem budžeta i mogućnostima.
Ministarstvo je saopštilo i da će novi pravilnik o platama biti primenjen od 1. januara 2018. godine, te da ostaje otvoreno za dalje razgovore sa predstavnicima Vojnog sindikata.
Učesnicima protesta obratili su se i predstavnici udruženja penzionisanih pripadnika VS i Policijskog sindikata Srbije.