Poslednji put je ruski šahista bio svetski prvak već davne 2007. godine, kada je zvanje šampiona sveta izgubio Vladimir Kramnik. Sada Karjakin ima veliku priliku da se u meču protiv Norvežanina Magnusa Karlsona domogne titule i da obraduje svoju naciju. Pobednik se određuje na osnovu rezultata 12 partija. Trenutno je 5:5.
U sovjetsko vreme ruski naučnici su dobijali Nobelove nagrade, a zemlju su u kulturi planetarno proslavljali Boljšoj teatar i njegove primabalerine, veliki muzičari i pevači, pesnici i pisci, poznati filmski režiseri i glumci, a u sportu — atletičari, klizači i gimnastičari… šah je dugo, zajedno sa „raketama i baletom“ bio ponos ruske nacije. Situacija se drastično izmenila — ruski naučnici već godinama nisu dobili Nobelovu nagradu. Poslednji put ovo priznanje uručeno je pre 13 godina akademiku Vitaliju Ginsburgu za fiziku, a isto priznanje dodeljeno je 2010. ruskim fizičarima sa britanskim pasošem Andreju Gejmu i Konstantinu Novoselovu.
Iako Rusija ima velike umetnike, poslednjih godina ih zaobilaze i muzičke, kao i filmske nagrade. Izuzetak je reditelj i scenarista Andrej Zvjagincev, laureat Venecijskog i Kanskog festivala i dobitnik „Zlatnog globusa“.
Ruski narod je decenijama pratio glas da su najnačitaniji, najobrazovaniji i najtalentovaniji. To znanje sasvim sigurno nije „isparilo“, a talenat nije „presušio“. Međutim, nagrade izostaju. Politika se uvukla u kulturu, u umetnost, u nauku, u sport. Na većini festivala o dobitnicima nagrada ne odlučuje stručni žiri ili publika, već politički moćnici, a ruski sportisti su izloženi hajkama i zabranjuje im se učešće na najvećim takmičenjima.
U svakom slučaju, šah se vratio na televizijske ekrane i naslovne strane svih novina. Cela Rusija prati svog šampiona i navija. Podrška stiže sa svih strana, od „običnih“ pojedinaca, od sportista, od čitavih fudbalskih klubova. Upravo je predsednik košarkaškog kluba CSK objavio da ceo tim, a „verovatno i svi ostali košarkaški timovi“, prati i navija za Karjakina. Pred početak meča u Njujork je otišao i Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika da bi podržao ruskog šahistu, a na konferenciji za medije Karjakina i Karlsena prisustvovalo je oko 700 novinara.
Karjakin ima teškog i nezgodnog protivnika, jednog od najboljih šahistu svih vremena. Trenutni rezultat je nerešen, a stručnjaci su meč proglasili „igrom nerava“. Kako god bilo, ruski narod je na svog šahistu već ponosan. I sama njegova biografija budi najlepše emocije kod većine Rusa. Rođen je u Simferopolju, na krimskom poluostrvu, pre 26 godina. Kažu da je bio čudo od deteta, vunderkind. Sa 12 godina i 211 dana postao je najmlađi velemajstor u istoriji i upisan je u Ginisovu knjigu rekorda.
Ukrajinskog državljanstva odrekao se još 2009, pet godina pre nego što će se Krim odvojiti od Ukrajine i vratiti u sastav Rusije. Javno je govorio da je to uradio zato što se oduvek osećao kao Rus. Veliki je poštovalac ruskog predsednika — rado nosi majice sa Putinovim likom, a na Tviteru je objavio zajedničku fotografiju sa šefom države.
Patriota je i staje u zaštitu svoje zemlje i svog naroda od učestalih rusofobnih napada sa Zapada, ali je uprkos svim provokacijama pažljiv, učtiv i korektan u ophođenju sa stranim novinarima.
Do šampionskog meča široj javnosti je bio praktično nepoznat. Znali su ga samo u šahovskom svetu. Ali sada polako postaje glavni sportski heroj Rusije. Čak mu je i Putin poručio da ga prati i da navija za njega. Navija i sav ruski narod.