Iako su evroambicije bivše sovjetske republike već skupo koštale EU, zapadni činovnici i dalje nisu zadovoljni tempom reformi koje su uslov za razvoj ukrajinsko-evropske saradnje.
Nedavno objavljeni podaci o naglom povećanju bogatstva ukrajinskih činovnika i političara neprijatno su iznenadili pristalice Porošenka kako unutar zemlje, tako i izvan nje, piše Rojters.
Još nije rešen sukob na istoku Ukrajine, bez obzira na učešće Nemačke i Francuske u pregovaračkom procesu.
Maglovita je i budućnost antiruskih sankcija, koje će EU, verovatno, produžiti sledećeg meseca. Nakon izbora Donalda Trampa za predsednika SAD nesuglasice među članicama EU u vezi sa politikom prema Rusiji dodatno su se produbile.
Ukrajina nije zadovoljna obimom podrške Evropske unije, a Trampova obećanja da će popraviti odnose sa Moskvom izazivaju ozbiljna strahovanja u Kijevu, piše Rojters.
EU, pritom, ne žuri da uvede bezvizni režim Ukrajini, u velikoj meri zbog toga što Francusku i Nemačku uskoro očekuju izbori.
Porast broja imigranata u tim zemljama ne može da ne utiče na raspoloženje birača. Uvođenje bezviznog režima ometa i rezultat referenduma u Holandiji, koji premijer te zemlje Mark Rute pokušava da zaobiđe na razne načine. Za sada u tome nema uspeha, jer njegove pristalice nemaju većinu u Parlamentu.
U Evropi još nisu došli do jedinstvenog stava o Ukrajini, piše Rojters. Ipak, jasno je da do kakvog god sporazuma da se dođe u ovoj etapi, on neće garantovati Ukrajini članstvo u EU, niti bilo kakvu vojnu ili ekonomsku pomoć, kao ni bezvizni režim, zaključuje Rojters.