Vučić je Orbana dočekao uz najviše državne i vojne počasti, uz postrojenu gardu Vojske Srbije i intoniranje himne dveju zemalja.
Mađarskog premijera i članove njegovog kabineta na niškom aerodromu su, pored premijera Vučića, dočekali ministri u Vladi Srbije, kao i predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor.
Za sutra je predviđen obilazak deonice „Prosek–Bancarevo“, na istočnom kraku Koridora 10, a zatim su planirani tet-a-tet susret Vučića i Orbana i bilateralni susreti ministara dveju vlada.
Potom će biti održana zajednička sednica Vlade Republike Srbije i Vlade Mađarske, svečano potpisivanje sporazuma i konferencija za novinare premijera Aleksandra Vučića i Viktora Orbana.
Biće to treći po redu sastanak vlada Srbije i Mađarske.
Vučić i Orban će takođe učestvovati na Biznis forumu u organizaciji Privredne komore Srbije, na kojem će učestvovati oko 250 privrednika.
Predsednik PKS-a Marko Čadež rekao je da se na forumu očekuje oko 170 mađarskih i srpskih kompanija, među kojima su velike firme, ali i veliki broj malih i srednjih preduzeća.
Čadež je naveo da će poseban kvalitet biznis forumu dati bilateralni razgovori koji će biti održani tokom prepodneva, uoči plenarnog zasedanja na kome će se učesnicima obratiti premijeri Srbije i Mađarske.
„Interesovanje za B2B (’biznis tu biznis‘) susrete je zaista veliko, što najbolje govori o obostranom interesu naših poslovnih zajednica da se povezuju i unapređuju saradnju. PKS je u kontaktu sa prijavljenim kompanijama, prikupila je upite za razgovore i organizovaće oko 250 pojedinačnih sastanaka privrednika, na kojima će jedni drugima predstaviti ponudu, investicione i izvozne potencijale i konkretne projekte za saradnju“, rekao je Čadež.
On je izrazio uverenje da će ti sastanci u narednom periodu rezultirati ugovorima i realizacijom konkretnih poslovnih aranžmana.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije i Mađarske je prošle godine iznosila 1,1 milijarda evra, što je za oko 50 miliona evra, odnosno za 4,9 odsto, više nego u 2014. godini.
U prvih osam meseci 2016. godine, prema podacima Ministarstva privrede, trgovinska razmena dve zemlje povećana je za pet odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, a tome je doprinelo otvaranje mađarskih trgovinskih predstavništava.
Ukupan robni izvoz u Mađarsku u 2015. godini iznosio je 320,9 miliona evra i predstavljao je 2,7 odsto ukupnog izvoza Srbije, pokazuju podaci RZS-a.
Vodeći izvozni proizvodi Srbije u Mađarsku u 2016. godini su električna energija i oprema za distribuciju struje, đubriva, klipni motori, šećer, maslac i med, prikolice i poluprikolice, hartija i karton…
Vodeći uvozni proizvodi iz Mađarske u Srbiju tokom 2016. godine su ulja od nafte i minerala, putnički automobili, lekovi, hartija i karton, ugalj…
Izvor: Tanjug