Dardari je dodao da to treba da bude multilateralni napor.
Ruski predsednik Vladimir Putin „bio je u pravu kada je rekao da rekonstrukcija i finansiranje na Bliskom istoku treba da budu prioritet za međunarodnu zajednicu“.
Štaviše, potrebna je zajednička odgovornost, jer jedna zemlja, uključujući i Sjedinjene Američke Države, Evropsku uniju, Saudijsku Arabiju, Iran i Kinu, ne može sama da obnovi region.
„One neće moći da obnove čak ni Siriju, za koju se procenjuje da je pretrpela štetu u iznosu od 350 milijardi dolara“, kaže Dardari.
Krajem oktobra Putin je predložio da međunarodna zajednica treba da napravi dugoročni sveobuhvatni program za obnavljanje bliskoistočnih nacija razorenih sukobima. On je to uporedio sa Maršalovim planom, inicijativom ekonomske pomoći čiji je cilj bio obnavljanje Evrope nakon Drugog svetskog rata, zbog „uništenja ogromnih razmera“ na Bliskom istoku.
Dardari je objasnio zašto tokom mirovnog procesa, a ne kasnije, treba uzeti u obzir ekonomski faktor.
„Strane u sukobu moraju da shvate da vojna ili politička pobeda u sirijskom sukobu neće biti dovoljni. Ukoliko bude postojao jedini pobednik u Siriji, on će morati da plati za sve. On će nositi teret ekonomske odgovornosti za obnovu zemlje. To je razlog što to mora da bude sveobuhvatan proces koji će ujediniti sve zainteresovane strane“, istakao je on.
Dardari dodaje da bi i Rusija i Sjedinjene Američke Države mogle da imaju koristi od učešća u tom procesu.
„Postavljanje sirijske privrede na noge uz podršku Rusije i SAD nije situacija u kojoj neko mora da dobije, a neko da izgubi. To nije uzajamno isključiv proces. Mislim da postoji dovoljno resursa i prostora u Siriji koji bi zadovoljili ekonomske interese SAD, Rusije, regionalnih zainteresovanih strana i, što je najvažnije, sirijski narod.“
Dardari dodaje da niko nema jasnu sliku o razmerama štete u Siriji. Kao rezultat toga međunarodna zajednica ne vidi ključne izazove na putu ka obnovi te arapske nacije.