Prema istraživanju Istraživačko-izdavačkog centra Demostat, građani Srbije rekli su da je najbolji bivši predsednik SFRJ Josip Broz Tito, dok je tik iza njega aktuelni premijer Srbije Aleksandar Vučić. Za Tita se izjašnjava 32 odsto ispitanika, dok je za Vučića njih 31 odsto.
Sledeće ime za koje su se ispitanici odlučili je bivši premijer Srbije Zoran Đinđić sa 11 odsto glasova. Daleko iza njega je nekadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević sa tri odsto glasova, dok su bivši predsednici Srbije Boris Tadić i Vojislav Koštunica dobili po dva odsto glasova.
Međutim, kad je reč o „udvoričkoj poeziji“, kako se popularno naziva žanr opevavanja (uz gusle ili bez njih) mudrih nam vođa, redosled na listi je znatno drugačiji.
Tito — svetski udvorički superstar
I u kategoriji udvoričkih pesama komponovanih u čast lidera, bivši predsednik SFRJ Josip Broz Tito je apsolutni šampion, sa znatno većom razlikom u odnosu na prvog sledećeg pratioca. Tita su u bivšoj Jugoslaviji opevali gotovo svi — i narodnjaci i rokeri, i guslari i operske dive. Gotovo da nije bilo ličnosti sa muzičke scene koja nije opevala Tita ili njegovo delo.
Uz to, Tito je postao i međunarodna zvezda „udvoričke poezije“ jer se tokom njegovih brojnih putovanja po svetu često dešavalo da domaćini pripreme neku pesmicu u njegovu čast, ili poput severnokorejskih devojčica, obrade neku jugoslovensku.
(Maksima)lni turbo-bot — „Vučić Aleksandar“
Iako je na listi od šest lidera po popularnosti drugi, sa samo procentom zaostatka iza Tita, po broju udvoričkih pesama aktuelni premijer Srbije je na samom začelju. Osim pesme izvesne Marije Maksime „Vučić Aleksandar“, koja je pre oko godinu dana postala ultimativni hit na društvenim mrežama, o aktuelnom premijeru Srbije nisu ispevane udvoričke pesme.
Interesantno je da je pesma pevačice, za koju su zlobnici primetili da neodoljivo fizički podseća na potpredsednicu Vlade Srbije Zoranu Mihajlović, svrstana u najnoviji srpski muzički žanr, podvrstu turbo-folka — turbo-bot.
Đinđić i prepevani „Kralj Njujorka“
Zoran Đinđić zauzeo je treće mesto na listi popularnosti lidera danas, međutim, u vreme dok je bio na vlasti bio je znatno nepopularniji. Možda je to, uz činjenicu da je važio za reformskog lidera, razlog zašto gotovo da i nema udvoričke poezije ispevane u njegovu čast.
Jedina udvorička pesma o Đinđiću je ona koju mu je posthumno posvetio beogradski rok bend „Štutgart onlajn“. Reč je o obradi „Kralja Njujorka“, Lua Rida — „The Day John Kennedy Died“.
Slobini skupštinski slavuji
Na listi popularnosti Slobodan Milošević je zauzeo četvrto mesto, ali je po broju udvoričkih pesama u njegovu čast na visokom drugom, odmah iza Tita, koga je i nasledio.
Ne mali broj guslara opevao je neprikosnovenog srpskog vođu s kraja 20. veka, poredeći ga i sa kosovskim junacima. Čak su i artiljerci Vojske SFRJ opevali svog vrhovnog komandanta 1999. godine.
Ipak, možda je „najbizarnija“ udvorička pesma u Miloševićevu čast onu koju su ispevali narodni poslanici SPS Bidža i Raka u skupštinskim klupama.