Samit lidera APES održava se u glavnom gradu Perua Limi i okupio je 21 pacifičku državu, uključujući Rusiju i SAD. Ovaj događaj trebalo bi da kulminira sastankom ekonomskih lidera APES 18. i 19. novembra.
„Videli smo malo ograničenije transakcije unutar zemalja APEK. Svet danas nakon izglasavanja ’bregzita‘ i američkih izbora gleda na trend zatvaranja granica“, kaže Bustamante.
Globalni forumi, uključujući APEK, sada su posebno važni, jer mogu da posluže kao mesta za rešavanje negativnih trendova u svetskoj privredi kroz promovisanje slobodne trgovine i ekonomske modele orijentisane na izvoz, dodaje on.
„Svedoci smo trendova koji ukazuju da, kada ekonomije počnu da se zatvaraju u sebe umesto da se šire, dolazi do recesije i spore stope rasta. Moramo to jasno i glasno da istaknemo. Jedini način za rast je kroz otvorenost granica“, naglasio je Bustamante.
APEK je osnovan 1989. za promociju slobodne trgovine širom azijsko-pacifičkog regiona. Jedan broj država-članica APEK pregovara o trgovinskom sporazumu Transpacifičko partnerstvo, koji trenutno čeka na verifikaciju.
Izgledi da Sjedinjene Američke Države privedu kraju dogovor pretrpeo je udar nakon Trampovog izbora za predsednika SAD. Tokom svoje izborne kampanje Tramp je dogovor nazvao „katastrofom“, kritikovao je Transatlantski trgovinski sporazum SAD—EU (TTIP) i predložio povlačenje iz Severnoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA) da bi pokušao da sačuva poslove u SAD.