I upravo na jučerašnji dan, Crna Gora se putem emitovanja obveznica zadužila za dodatnih 100 miliona evra. Sam po sebi, ovaj podatak i ne bi bio naročito uznemiravaujući, da nije činjenice koja nam govori da se zemlja već godinama nalazi u negativnoj spirali konstantnog zaduživanja privrede i građana, u kojoj svaki sledeći kredit država uzima jedino kako bi otplatila već postojeći. I stalno tako unedogled.
Dakle, crnogorsko društvo živi na dug. A okolnost da je i pored aktuelnog rebalansa budžeta ovih dana određenog na oko 2,03 milijarde evra (koji je ionako umanjen za sto miliona u odnosu na projekciju sa početka godine), deficit u državnoj kasi ponovo nekih stotinak miliona evra — objašnjava koliko je ionako skroman standard crnogorskih građana zapravo i dalje dobrano život iznad granica mogućeg.
Juče se na inicijativu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), sa njihovom delegacijom u Skupštini Crne Gore sastao i Poslanik SNP Aleksandar Damjanović, koji je za Sputnjik rekao da nije nikakva novost da „stanje u javnim finansijama Crne Gore nije dobro“, kao i da je objektivan prikaz takvog stanja dat u izvještaju Evropske unije za tekuću godinu.
„Dakle, ono čega smo svi svjesni, ali nismo svi svjesni toga da treba da se radikalno radi na popravljanju takvog stanja. A sve ovo što se dešava i ovih dana nam svjedoči da Vlada nije sposobna da napravi radikalne promjene u oblasti javnih finansija. Činjenica da je danas poslanicima podijeljen predlog rebalansa budžeta za tekuću godinu, a od sjutra ističe krajnji rok za dostavljanje novog budžeta za narednu (2017) godinu, dovoljno govori o ozbiljnosti situacije“, kaže Damjanović, koji je i predsjednik odbora za ekonomiju, finansije i budžet u Skupštini Crne Gore.
Ono što je u svojim javnim nastupima često potencirao, kako kaže, „jeste da je rast javnog duga, koji je sve brži i brži, kao i rast deficita, nešto što će crnogorske javne finansije brzo dovesti do zida, i to se upravo i dešava“.
„Ovaj rebalans je i potvrda svega toga. Naravno, rebalans sam po sebi jeste jedna igra gdje se neutrošena sredstva u dijelu kapitalnog budžeta za auto-put, koji se negdje kao projekat razvija veoma sporom dinamikom, sada kroz rebalans prebacuju dijelu potrebnih sredstava za tekuću potrošnju, prvenstveno zbog Zakona o zaradama u javnom sektoru“, tvrdi Damjanović.
Ali, kako kaže, suština je što se i pored jasnih normi iz Zakona o budžetu, i fiskalne odgovornosti, ne pristupa nikakvim programima sanacije budžetskih izdataka i pokušajima da se zaustavi rast javnog duga i da se fiskalni kriterijumi dovedu u zakonske okvire. „O tome svjedoči Izvještaj DRI o reviziji budžeta za 2015. godinu, i negdje je jasno da se sa ovakvom politikom neće moći dalje“ ističe Damjanović.
Kako precizira, „Crna Gora je ove godine dobila i niži kreditni rejting, što već usložnjava mogućnost zaduženja na inostranom tržištu, bez obzira na, u ovom trenutku, povoljne uslove“. Što će, kako je rekao, „već na srednji rok imati negativne efekte po javne finansije“.
„Jednostavno, budžetski izdaci koji su i dalje visoki, neodrživi, a politički veoma propulzivni za vlast, kao i loša naplata budžetskih prihoda i problemi sa naplatom — od poreskoga duga, do koncesija itd, ono su što pravi ogromne probleme crnogorskim javnim finansijama. I ukoliko ne bude radikalnih mjera i radikalnih rezova, a ne vidim da je ova vlada spremna na to, niti da će naredna biti — ući ćemo u zonu velike finansijske nestabilnosti“, zaključuje za Sputnjik funkcioner Socijalističke narodne partije.