Cerar je izrazio očekivanje da će, posle zajedničke sednice dveju vlada koja je održana u oktobru u Beogradu, saradnja Srbije i Slovenije dobiti novi podstrek na raznim poljima, a ekonomija novi politički podsticaj kako bi prodrla na nova tržišta koja su u zajedničkom interesu obeju zemalja.
„Odnosi između Slovenije i Srbije su veoma dobri, dinamični i raznoliki. Saradnja obuhvata razne oblasti, što smo potvrdili i na nedavnoj zajedničkoj sednici dveju vlada“, istakao je slovenački premijer.
Prema njegovim rečima, takav format delegacije koju sačinjavaju ministri i privrednici je dobra početna tačka za nadograđivanje bliskih veza između dve vlade.
On je, kad je reč o evropskim integracijama Srbije, naglasio da će Slovenija nastaviti da se zalaže da vrata EU ostanu otvorena za našu zemlju koja je, ističe on, deo evropske porodice.
„Već smo počeli da pružamo bilateralnu tehničku pomoć Srbiji u različitim pregovaračkim poglavljima 2015. godine. Do sada je 15 slovenačkih eksperata bilo angažovano u pružanju pomoći za sedam poglavlja, a nameravamo i da nastavimo sa tom vrstom podrške“, rekao je Cerar.
Osvrnuvši se na trgovinske veze Slovenije i Srbije, on kaže da njegova zemlja Srbiju smatra tradicionalnim tržištem, gde se Slovenija pretežno fokusira na udruživanje kompanija i promovisanje zajedničkih poduhvata.
Cerar izražava zadovoljstvo što, uprkos blagom padu 2014. godine, trgovina između Slovenije i Srbije održava dugoročni trend rasta.
„U regionu jugoistočne Evrope, Srbija ostaje najvažniji trgovinski partner Slovenije“, konstatuje Cerar, dodajući da postoji neiskorišćen potencijal za ekonomsku saradnju i povećanje trgovinske razmene u raznim oblastima, kao što su saobraćajna i energetska infrastruktura, energetska efikasnost, obnovljivi izvori energije, održivi razvoj…
Potencijal, naglašava on, leži i u zajedničkim poduhvatima na trećim tržištima, pogotovu u zemljama sa kojima Srbija ima zaključene sporazume o slobodnoj trgovini.
Govoreći o ekonomskim rezultatima Slovenije, premijer kaže da godišnje prognoze za rast BDP-a u 2016. i u naredne dve godine pokazuju nastavak povoljnih ekonomskih trendova, što je znak da je Slovenija poodmakla na putu ekonomskog oporavka.
To, objašnjava Cerar, proizilazi iz konkurentnog izvoznog sektora i trajnih političkih napora u rešavanju ključnih ekonomskih problema.
„Strategija koju sledimo zasniva se na postepenom eliminisanju državnog deficita bez kočenja ekonomskog oporavka“, navodi Cerar napominjući da je glavni izazov za Sloveniju kako održati oporavak na trajnoj osnovi.
Cerar kaže i da, sa stanovišta Slovenije, ključni izazovi regiona ostaju obezbeđivanje njegove ukupne političke stabilnosti i ulivanje poverenja ekonomskim akterima u javne i finansijske institucije.
Kad je reč o izbegličkoj krizi kao zajedničkom problemu regiona, Cerar zaključuje da EU treba da nastavi tesnu saradnju sa zemljama Zapadnog Balkana i pružanjem pomoći u cilju rešavanja te krize dok, istovremeno, sve zemlje treba da izbegavaju jednostrane akcije.
Izvor: Tanjug