Rezultati predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama zapanjili su italijanske novinare, koji su, zapravo, očekivali pobedu Hilari Klinton.
U utorak je republikanac Donald Tramp osigurao neočekivanu pobedu na izborima sa 290 glasova elektora protiv 232 elektora koliko ih je osvojila Hilari Klinton.
Trampova pobeda je dobra vest za Italiju i Evropu, smatra Dotori iz Centra za strateške studije na Univerzitetu „Gvido Karli“ u Rimu.
„Kao prvo, izbegli smo Hilari Klinton kao predsednicu. To bi Evropi donelo mnogo obaveza, kao što su nametanje ’ljudskih prava‘ i pokušaji da se utiče na situaciju u suverenim državama“, rekao je Dotori.
On smatra da bi Hilari Klinton na mestu predsednice pojačala tenzije u Evropi, a posebno ako se uzme u obzir njen čvrst stav prema Rusiji.
Dotori ističe da će Tramp zaštititi nacionalne interese Vašingtona, ali „verovatno na drugi način“.
„On je biznismen i protivnik je rata. Međutim, Tramp je sklon teškim pregovorima. Njegova politika će biti realistična. Pre ili kasnije, novoizabrani predsednik SAD će verovatno postići dogovor sa Moskvom u pokušaju da smanji američko vojno prisustvo“, smatra italijanski analitičar.
On navodi da Trampov pristup ne bi uključivao nikakve „popuste“ ili „poklone“, ali ne bi bio usmeren na direktno neslaganje sa Rusijom.
„Što se tiče Trampa, očekujem napredak u odnosima Vašingtona i Moskve. Međutim, mnogi iz njegove administracije verovatno se protive takvoj strategiji“, dodao je Dotori.
„Borba protiv terorizma mogla bi da bude prva tema razgovora Trampa i predsednika Rusije Vladimira Putina. Štaviše, NATO bi mogao da promeni svoju politiku u Južnoj Evropi. To bi bio optimalan scenario za Italiju. Stoga nije jasno zašto je većina italijanskih zvaničnika javno podržavala Klintonovu tokom njene izborne kampanje“, zaključio je Dotori.