On u emisiji „Svet sa Sputnjikom“ kaže da više fenomena uvek ide zajedno, stoga možemo na sledećim predsedničkim izborima u Austriji očekivati i pobedu kandidata Slobodarske partije Norberta Hofera, kao i u Francuskoj Nacionalnog fronta predvođenog desničarkom Marin le Pen.
„To predstavlja svojevrsni otklon od političke globalizacije. Postavlja se pitanje — hoće li Tramp uticati i na otklon od ekonomske globalizacije? Svetska ekonomija stagnira, srednja klasa je sve siromašnija, a bogati su sve bogatiji. Upravo to izaziva veliko nezadovoljstvo širom planete“, ističe Janković.
Prema njegovim rečima, presudnu ulogu u Trampovoj pobedi imala je upravo njegova suparnica Hilari Klinton, jer je predstavljala kontinuitet dosadašnje politike koja godinama unazad nije donosila nikakve promene u ekonomskoj i socijalnoj sferi.
Istovremeno, producent i novinar agencije Rojters Jakša Šćekić smatra da iako Amerika jeste donekle nezadovoljna, razočarana i frustrirana, realnost je da postaje i sve siromašnija, a glavne žrtve te globalne ekonomije su upravo ljudi srednjeg staleža.
Kako kaže, uprkos dobro podmazanoj mašineriji koja stoji iza Klintonove, Tramp je uspeo da privoli birače, što i jeste veština dobrog političara, međutim postavlja se pitanje hoće li „predizborni“ Tramp biti isti i nakon pobede na izborima.
„Trampov zadatak je sada da pomiri dve sukobljene Amerike. On je već rekao da je tu da ujedini SAD, što planira da učini ekonomskim putem. Kako je rekao, ne želi jedinstvo kroz snaženje vojske, štaviše, smatra da je i NATO prevaziđen, već će ići ka ekonomskom izolacionizmu i protekcionizmu, što i jeste ono ka čemu narod teži“, dodaje on.
Govoreći o spoljnoj politici, Šćekić ne očekuje neke veće preokrete, iako smatra da će doći do izvesne relaksacije odnosa na relaciji Vašington—Moskva, što će celom svetu, pa i Srbiji, pružiti šansu da predahne jer Zapad više neće, kako kaže, toliko insistirati na opredeljivanju pravca politike Beograda.