Prema ovim podacima, prednost Klintonove nad kandidatom republikanaca Donaldom Trampom na Floridi je više od 100.000 glasova, od ukupno 3,7 miliona onih koji su prevremeno glasali.
U Nevadi je njena prednost oko 32.000 glasova od oko 594.000 glasača, a u Ohaju 53.000 od oko 1,32 miliona glasača. Relativna verodostojnost prognoze zasniva se na tome da je u podacima preliminarnog glasanja navedena partijska pripadnost glasača.
Hilari Klinton u Koloradu ima 46,3 odsto, a kandidat republikanaca Donald Tramp 43,6 odsto glasova, svedoče podaci američkog „Slejta“ na osnovu preliminarnog glasanja. Analizom odziva birača u osam takozvanih „kolebljivih“ država bave se stručnjaci iz kompanije „Vout kastr“.
Podatke analitičara prenosi internet izdanje „Slejt“ i televizijski kanal „Vajs njuz“. Objavljivanje prognoza u SAD pre zatvaranja biračkih mesta događa se prvi put posle mnogo godina. Prećutni dogovor da se ne objavljuju prognoze pre zatvaranja biračkih mesta pojavio se posle predsedničkih izbora 1980. godine.
Tada su mediji proglasili Ronalda Regana pobednikom predsedničke trke pre okončanja glasanja u nizu država, a njegov suparnik Džimi Karter je priznao poraz, iako deo Amerikanaca u tom trenutku još nije stigao da glasa.
Od tada vodeći televizijski kanali (Si-En-En, Ej-Bi-Si, Foks njuz) i informativna agencija „Asošijeted pres“ prognoziraju pobednike u pojedinim državama pre završetka brojanja glasova, ali posle zatvaranja glasačkih mesta, na osnovu svojih statističkih modela. To su nezvanične prognoze, ali imaju znatan autoritet.
Formalno, objavljivanje prognoza pre zatvaranja izbornih mesta nije zabranjena zakonom.