Ambasador Iraka u Srbiji Kasim Asker Hasan smatra da iako je oslobađanje Mosula kao jednog od glavnih uporišta DAEŠ-a važno, to ne znači i konačan pad DAEŠ-a. Hasan je danas na Fakultetu za međunarodnu politiku i bezbednost Univerziteta „Union — Nikola Tesla“, održao predavanje o ulozi narodne mobilizacije Iraka u borbi protiv DAEŠ-a.
Da li je cilj iračko-američke vojne koalicije da porazi DAEŠ u Mosulu ili da njegove pripadnike suzbije u Siriju, bilo je jedno od pitanja upućenih ambasadoru Hasanu. On je odgovorio takođe pitanjem — gde će teroristi DAEŠ-a kada napuste Mosul. Sigurno u Raku u Siriji, mogu u Liban, Jemen, Nigeriju, gde su se sve raširili, dodao je. Amerikanci će se, kako su rekli, boriti protiv DAEŠ-a bilo gde u svetu, napomenuo je Hasan
On je, međutim, ocenio da situacija u Mosulu neće biti mnogo lakša ni kada teroristi DAEŠ-a budu proterani iz tog grada. Podrška koju pripadnici DAEŠ-a tamo imaju bila je razlog zašto su taj grad izabrali za svoje uporište, objašnjava on. Deo naroda su, kaže, kolaboracionisti, pristalice vođe džihadista Abu Bakr el Bagdadija, od kojih su neki to i silom.
On je podsetio da najveći broj vojnika i oficira iračke vojske, koja je brojila oko milion pripadnika, nakon pada režima Sadama Huseina nije integrisan u novi sistem. Zato su se oni pridružili DAEŠ-u i praktično čine njegovo jezgro.
Konstatujući da DAEŠ ne bi mogao da opstane bez stabilnih finansija, ambasador je za njegovo opstajanje okrivio one koji ga kupovinom nafte finansiraju, ne precizirajući na koga misli. Najveći izvor finansija je ilegalna trgovina naftom, naveo je on i podsetio na rusko bombardovanje kojim je uništen jedan od konvoja za prevoz nafte, od čije se ilegalne prodaje, po nižim cenama od tržišnih, uglavnom finansira DAEŠ.
Na okupiranim teritorijama uvedeni su razni obavezni porezi takoreći na sve, ucenjujući za njegovo neplaćanje oduzimanjem novaca, sredstava za rad, proizvoda.
On je napomenuo da je međunarodna zajednica na čelu sa SAD formirala koaliciju od 64 zemlje radi brzog i efikasnog odgovora teroristima DAEŠ-a u Iraku i Siriji. Pružaju vazdušnu podršku iračkim snagama, koordinišu akcije, razmenjuju informacije, naoružavaju iračke snage bezbednosti, naveo je on.
Ipak, smatra da Iračanin, posle silnih godina ratovanja jedino žele da žive kao ljudi, bez obzira kojoj etničkoj ili verskoj grupi pripadaju. Napomenuo je da je u Iraku četiri miliona interno raseljenih lica kojima je potrebna pomoć sveta.
„Sve pare koje smo imali potrošili smo na oružje i nestalo je za hleb“, slikovit je bio irački ambasador.
Na pitanje da li Irak u budućnosti vidi sa stranim naftnim kompanijama na njegovom tlu, ili bez njih, Hasan je rekao da će, kao i svaka firma, one koje dobiju dozvolu Iraka tu i ostati.
Student u nekadašnjoj SFRJ, danas irački ambasador u Beogradu, Hasan je diplomirao 1973. na fakultetu u Zenici. Kaže da je svaki građanski rat, započet iz bilo kog razloga, besmislen, kako oni što su vođeni na prostoru bivše Jugoslavije, tako i u Iraku. Bolje da su pare koje su potrošene na rat date za razvoj društva. Treba učiniti sve da se rat spreči, a ako već počne da što kraće traje, kaže ambasador Iraka.