Ona je podsetila da, prema informacijama koje ima, u Alepu postoje dva „organa samouprave“. Pokrajinski savet, jedan od organa samouprave, nalazi se u turskom Gazijantepu. Drugi je takozvani Gradski savet, čije rukovodstvo se nalazi u selu Ataribu, dvadesetak kilometara jugozapadno od Alepa. Još jedna struktura koja postoji u Alepu je takozvana „privremena vlada“, koja je usko povezana sa Nacionalnom koalicijom sirijske revolucije i opozicije.
„Sve te samozvane ’vlasti‘ daleko su od toga da predstavljaju stanovnike istočnih delova Alepa, koji su, u stvari, taoci militanata. Još gore je to što se, ispunjavajući naređenja svojih finansijera, te ličnosti, koje govore, navodno, u ime civila, snažno dodvoravaju teroristima i najradikalnijem delu ilegalnih oružanih grupa i teže nastavku krvoprolića i patnji naroda“, piše na internet stranici Ministarstva spoljnih poslova Rusije kao odgovor medijima na pitanje šta predstavlja „lokalni savet“ istočnog Alepa i ko ga je odobrio.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova istakla je da su oba „saveta“ navodno „izabrana“ 2013. godine. U početku, prema dostavljenim izveštajima, njihovo finansiranje obezbeđivao je Katar. Sada su im glavni sponzori SAD, Velika Britanija, Francuska, UAE i skandinavske zemlje.
„Opstrukcija ’saveta‘ je dovela do prekida humanitarne operacije UN isporuke pomoći u Istočni Alep preko puta Kastelo krajem avgusta 2016. godine. Na savesti ’saveta‘ je i nedavni neuspeh medicinske evakuacije iz Istočnog Alepa. Želela bih da podsetim da su opozicioni ’lekari‘ pokušali da razmenjuju pacijente za isporuke lekova ekstremistima“, rekla je ona.