Reč je o preferencijalnim kreditima za projekte gradnje auto-puta Surčin—Obrenovac vrednog 208 miliona evra, nastavak gradnje obilaznice oko Beograda od 207 miliona evra, kao i gradnju brze pruge Beograd—Budimpešta na prvoj deonici Beograd—Stara Pazova od 319 miliona evra.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović kaže da će na svim ovim projektima biti angažovane domaće firme i poziva ih da se na vreme organizuju i udruže.
„Srbija je na Petom samitu šefova vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope u Rigi, 5. i 6. novembra, potpisala šest dokumenata, od čega se pet odnosi na projekte Ministarstva građevinarstva. Srbija je bila jedina država koja je potpisala tako veliki broj dokumenata, šest, i jedina država koja je potpisala ugovore, ne sporazume i memorandume, već komercijalne i ugovore o finansiranju“, rekla je Mihajlović.
Ona je dodala da je za gradnju obilaznice oko Beograda potpisan komercijalni ugovor sa kineskom kompanijom „Pauer konstrakšen korporejšen of Čajna“ i sa JP „Putevi Srbije“, vredan oko 207 miliona evra. Ugovorom su obuhvaćeni radovi na deonici od Ostružničkog mosta do Bubanj potoka u dužini od 19,5 kilometara.
Za gradnju auto-puta na beogradskoj obilaznici predviđena je fiksna kamata od 2,5 odsto, sa rokom otplate od 20 godina uz grejs period (poček) od pet godina.
„To je vrlo važan ugovor i sada ćemo dalje razgovarati o ugovoru o finansiranju, ali je naš plan da zajedno sa (matičnom) kineskom kompanijom ’Sinohidro‘ i ’Azvirtom‘ iz Azerbejdžana radimo obilaznicu sve do Bubanj potoka. Očekujemo da ćemo do kraja godine dogovoriti sa ’Eksim bankom‘ i finansiranje“, rekla je Mihajlovićeva.
Ona je najavila da će radovi na obilaznici početi do maja 2017. U okviru tog projekta trebalo bi da budu izgrađena četiri tunela ukupne dužine 2,7 kilometara, kao i 22 mosta dužine 5,3 kilometra.
Ministarka je objasnila da je već potpisan i ugovor o finansiranju, iako je opšte pravilo da se prvo potpisuju komercijalni ugovori kada se ispregovaraju osnovni uslovi, a da se nakon toga dogovara finansiranje.
Mihajlovićeva je sa predsednikom ’Eksim banke‘ Kine Liu Liangom potpisala ugovor vredan 208 miliona evra o finansiranju izgradnje auto-puta Surčin—Obrenovac na Koridoru 11
Za gradnju tog auto-puta takođe je predviđena fiksna kamata od 2,5 odsto, rok otplate 20 godina, uz grejs period od pet godina. Do sada je dogovoreno i da učešće Srbije u tom projektu bude 15 odsto.
„Mi smo pre nekoliko meseci potpisali komercijalni ugovor za Surčin—Obrenovac. Već radimo eksproprijaciju i očekujemo prvog dana kada bude počela građevinska sezona naredne godine da krenu radovi. To je vrlo važna deonica Koridora 11 i zato očekujemo da do kraja 2018. imamo potpuno završen auto-put od Beograda do Čačka, dok će u 2017. biti završen deo od Obrenovca do Čačka“, navela je Mihajlovićeva.
Deonica Surčin—Obrenovac je duga 17,6 kilometara, a njegov sastavni deo je i novi most preko Save dužine 1.800 metara.
Za gradnju te deonice u junu je potpisan komercijalni ugovor sa kineskom kompanijom „Čajna komunikejšen konstrakšen kompani“.
To će biti treća deonica koju grade kineske kompanije na Koridoru 11, posle deonica Obrenovac—Ub i Lajkovac—Ljig koje su duge 50,8 kilometara, a na kojima radove izvodi „Shandong haj spid grup“.
Mihajlović je sa Infrastrukturom železnice Srbije i konzorcijumom kineskih kompanija „Čajna rejlvej internešenel“ i „Čajna komunikejšen konstrakšen kompani“ potpisala i komercijalni ugovor vredan 319 miliona evra za prvu deonicu modernizacije pruge od Beograda do Budimpešte deonicu Beograd—Stara Pazova.
Potpisan je i Memorandum o finansiranju čitavog projekta na teritoriji Srbije.
U Ministarstvu kažu da je Srbija za gradnju pruge Beograd—Budimpešta dobila pismo kineskih zvaničnika da će kamata biti oko dva odsto.
Ugovor predviđa da u izgradnji dvokolosečne pruge od Beograda do Stare Pazove, dužine 34,5 kilometara, domaće firme mogu da učestvuju do maksimalnih 46 odsto u izvođenju radova i nabavci robe.
Potpisivanjem komercijalnog ugovora i Memoranduma o razumevanju sa kineskom „Eksim bankom“ o kreditiranju projekta mađarsko-srpske železnice na našoj teritoriji, omogućava se da krene gradnja pruge za brzine do 200 kilometar na sat, koja će skratiti vreme putovanja između srpske i mađarske prestonice na manje od tri sata.
Izvor: Tanjug