Kontroverzni sporazum je, posle sedam godina pregovora, potpisan prošle nedelje u Briselu, ali se on sada vraća na ratifikaciju većini država-članica Evropske unije.
Holandski aktivisti pozivaju na održavanje referenduma o tome da li bi njihov parlament trebalo da ratifikuje Sveobuhvatni ekonomski i trgovinski sporazum (CETA), kao i sporazum sa SAD — Transatlantsko trgovinsko i investiciono partnerstvo (TTIP).
Više od 190.400 potpisa prikupljeno je peticijom, koja je pokrenuta u oktobru 2015. godine, a za organizovanje referenduma potrebno je 300.000 potpisa.
Sličan referendum, podseća AFP, održan je u aprilu ove godine, kada su Holanđani odbacili sporazum o saradnji EU i Ukrajine.
Međutim, taj referendum su organizovale evroskeptične grupe iz Holandije, a organizatori peticije o održavanju referenduma o CETA sporazumu ističu da nisu protiv Unije.
„Ja sam za EU, ne protiv nje“, naglasio je Nisko Dubelbur iz pokreta Više demokratije.
Evropa bi, kako je ocenio, trebalo da bude demokratskija.
„Mnogo ljudi već oseća da je proces donošenja odluka udaljen od njih, zbog Evrope, i sporazumi poput CETA i TTIP-a zapravo dodatno udaljavaju proces donošenja odluka“, smatra on.
Prema njegovim rečima, sporazumi poput CETA su „staromodni, postkolonijalni sporazumi, u kojima dominiraju interesi velikih investitora i kompanija“.
EU i Kanada potpisale su 30. oktobra sporazum o slobodnoj trgovini CETA nakon više nedelja neizvesnosti zbog protivljenja koji su protiv njega iskazale vlasti belgijske pokrajine Valonije.
CETA bi trebalo da stupi na snagu početkom 2017. i njime će biti ukinute uvozne dažbine.
Izvor: Tanjug