On je za bečki dnevnik „Kronen cajtung“ izjavio da turska vlada svesno traži zaoštravanje i da zbog toga nije dovoljno samo postaviti „crvene linije“.
Nakon dramatičnih događaja u Turskoj, između ostalog hapšenja vodećih opozicionih političara, Evropa, kako ističe, mora preduzeti naredne korake u pripremi politike prema Ankari.
Kern je naglasio da se „ljudska prava u Turskoj gaze nogama“, i da se može, na osnovu ovog razvoja, računati na dalje akcije turske vlade.
Evropa već danima dobija jasne političke signale da bi Turska mogla uskoro osporiti sporazum o izbeglicama koji je sklopila sa EU, a koji predviđa da izbeglice, koje dolaze ilegalno u Grčku, mogu biti vraćene u Tursku.
Zauzvrat, kako podseća „Kronen cajtung“, Turska je dobila već dosta novčane pomoći od EU, a dalja finansijska podrška je sada otvorena.
Kancelar Kern objašnjava da bi EU trebalo Turskoj još da plati oko 2,5 milijardi evra.
Međutim nijedan građanin EU ne može da razume, kako je dodao, zašto bi Unija isplatila tu podršku ako Turska ne primenjuje sporazum.
Kern je istakao da će, ako Turska odluči da prekine primenu sporazuma, „slavina novca“ biti zatvorena.
Preneo je da se direktni razgovori sa rukovodstvom u Ankari odvijaju veoma teško i da je vlada oko predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i dalje uvređena što je Kern isključio pristupanje Turske EU.
„Postavljanje crvenih linija nam ne pomaže dalje, ali Evropa preko isplata pomoći Turskoj drži ekonomsku polugu u rukama“, poručuje Kern.
On je naglasio da je sada važno da se politička i moralna razmišljanja stave iznad ekonomskih interesa.
„Videlo se jasno da politika smirivanja sa Turskom ne funkcioniše“, poručuje Kern.
Izvor: Tanjug