„Zasad nije jasno šta će konkretno pisati u zakonu, ali u svakom slučaju potreban je dokument koji bi definisao sprovođenje zakona o međunacionalnim odnosima u Rusiji. Smatram da je važno zakonom utvrditi, na primer, sprovođenje monitoringa u sferi međunacionalnih odnosa zarad sprečavanja bilo kakvih rasnih diskriminacija. Naravno da je zabrana takve diskriminacije uneta u ruski Ustav, kao i u druge zakone, ali to je samo deklaracija. Nama je potreban zakon u kojem bi pisalo šta se konkretno podrazumeva pod diskriminacijom, kako se ona kažnjava, tj. potreban je paket mera za zaštitu građana Rusije bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost“, kaže za Sputnjik Vladimir Mukomel, šef sektora za proučavanje ksenofobije Instituta za sociologiju Ruske akademije nauka.
Sa druge strane, taj zakon se, dodaje ekspert, može tumačiti i kao pokušaj definisanja ruske nacije.
„Taj zakon se može tumačiti i kao pokušaj da se definiše šta je to — ruska nacija, jer je to svojevrsna ’nadnacionalnost‘ koja se sastoji od svih naroda koje žive u Rusiji, i koja je došla na smenu sovjetskoj ’nadnacionalnosti‘. Ostaje da vidimo kako će funkcionisati taj zakon, jer ukoliko u njemu bude samo pisalo šta je ruska nacija i koje zajedničke vrednosti ima, to će biti još jedna deklaracija, a ne zakon, koji uzima u obzir interese svih etničkih grupa, autohtonih malobrojnih naroda severa i drugih manjina. Uzgred, pojam manjina još uvek nije do kraja definisan u ruskom zakonodavstvu, bilo bi dobro da novi zakon promeni tu situaciju“, zaključuje Mukomel.
U Kremlju kažu da će se u narednom periodu eksperti pozabaviti razradom i donošenjem tog zakona.
Autor ove ideje — šef katedre Ruske akademije narodne privrede i državne uprave Vjačeslav Mihajlov kaže da će zakon o ruskoj naciji i regulisanju međuetničkih odnosa dozvoliti da se na najvišem nivou definiše pojam ruske nacije kao „političke zajednice građana RF“ i definiše svrha razvoja države.
Taj zakon, dodao je on, odnosi se na rusku naciju i međuetničke odnose, jačanje i razvoj tih odnosa, etničku i kulturnu raznolikost.
Inače, u ruskom jeziku postoje dva naziva za ljude koji žive u Rusiji — „Rus“, kao pripadnik ruske nacije, i „rosijanjin“ kao naziv za građanina Rusije.
„Za našu zemlju, koja je istorijski postala zajednički dom za stotine naroda i etničkih grupa međuetnički sporazum je apsolutni prioritet, najvažniji uslov postojanja države“, rekao je Putin.
Putin je ideju o usvajanju zakona o ruskoj naciji odobrio na zasedanju Saveta za međunacionalne odnose u Astrahanu i podržao je predlog održavanja Godine jedinstva ruske nacije, koja će postati „značajan događaj za konsolidaciju društva i koji će se odnositi praktično na svaku etničku grupu i svaki narod koji živi u Rusiji“.
Za zasedanje Saveta nije slučajno izabran Astrahan, jer izbor ovog grada nosi određenu simboliku — u ovom gradu živi oko 530.000 ljudi, više od 100 nacionalnosti i 14 verskih zajednica.
Putin je rekao da će se ruske vlasti odupreti svim destruktivnim tendencijama, kao što su „uništavanje“ tradicionalnih vrednosti i raspirivanje etničke mržnje.
„Skoro 80 odsto građana zemlje, to ističem sa zadovoljstvom, smatraju da su odnosi među ljudima (u Rusiji) raznih nacionalnosti dobri ili normalni. Pre nekoliko godina takvu ocenu, kako ankete pokazuju, davalo je samo 55 odsto naših građana. To što raste broj ljudi koji tako procenjuju situaciju u oblasti međuetničkih odnosa je dobar znak, ali to nije razlog da se smanji pažnja prema pitanjima prevencije ekstremizma i etničkih tenzija. Tim pre što u savremenom svetu postoji rastući trend uništavanja tradicionalnih vrednosti i podsticanja etničkih, međuverskih razdora i sukoba“, rekao je Putin.
Ruski predsednik je rekao da su međuetnički odnosi „važna i osetljiva sfera“, koja se stalno razvija, ali se pojavljuju i novi problemi, „značajni izazovi“. Putin je istakao da su ovde potrebna „savremena i fleksibilna rešenja“.
„Upravo takvi pristupi su navedeni u Strategiji državne nacionalne politike, i u velikoj meri zahvaljujući njenoj realizaciji Rusija uspešno odoleva globalnim pretnjama, ekstremizmu i terorizmu“, dodao je Putin.
Prema njegovim rečima, u zakon o ruskoj naciji trebalo bi uneti Strategiju državne nacionalne politike.
Putin je ukazao i na to da su moguće određene poteškoće pri realizaciji ideje, jer će ona biti u suprotnosti sa zakonom o tradicionalnim religijama.
„Ideja (o novom zakonu) je sama po sebi prihvaćena. Hajde da je razradimo!“, poručio je Putin.
Eksperti čekaju nacrt zakona kako bi dali konačan sud. Političari su podržali ovu ideju, kao i mnogi verski poglavari.
„Zakon je uvek odraz najznačajnijih vrednosti društva. Jedinstvo ruske nacije je najvažnije istorijsko nasleđe i prednost Rusije“, rekla je potpredsednica Državne dume Irina Jarova.